Varšava - Verzi o atentátu na bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského podporují dětské puzzle, které se objevily na polském trhu.
Výrobce hry s názvem Skládačka Evropa tvrdí, že tak chce "pravdivě a spravedlivě" informovat o události v ruském Smolensku, která před třemi lety stála život 96 lidí.
Přestože oficiální vyšetřování potvrdilo, že prezidentský letoun se zřítil v důsledku havárie, v Polsku jsou stále víc slyšet hlasy, že šlo o útok.
Skládačka obsahuje mapu Evropy, na které jsou zobrazena místa, kde se odehrály tragické události polsko-ruských dějin.
Místa Katyň a Smolensk jsou pak opatřena nápisem: "Zavraždění polských důstojníků v roce 1940. Smrt prezidenta Lecha Kaczyńského v důsledku pravděpodobného atentátu v roce 2010."
Podle nakladatelství Edu Mal byla hra nadšeně přijata učiteli zeměpisu a dějepisu.
Zájemci si ji mohou koupit za 45 zlotých (asi 280 korun) na internetových stránkách nakladatelství, nebo o něco dráž v knihkupectvích.
Poslední cesta Lecha Kaczyńského. Podívejte se na fotogalerii:
Verzi o tom, že tragédie ve Smolensku byla ve skutečnosti atentátem, vytrvale prosazuje opozice vedená dvojčetem zesnulého prezidenta Jaroslavem Kaczyńským.
Lídr pravicového Práva a spravedlnosti (PiS) o ní emotivně přesvědčoval své stoupence při nedávných pietních akcích u příležitosti třetího výročí katastrofy.
Podle Kaczyńského slov je povinností Poláků zjistit pravdu o smolenské katastrofě, zatímco současné polské vedení se dopouští "servilnosti" vůči Rusku.
Za katastrofou měly stát dva výbuchy
Dosvědčit verzi atentátu měla i neoficiální parlamentní komise vedená poslancem PiS Antonim Macierewiczem, která v den výročí tragédie zveřejnila výsledky vlastního šetření.
Podle ní se letoun zřítil v důsledku dvou výbuchů, k nimž prý mělo dojít ještě ve vzduchu. Křídlo tupoleva se údajně neutrhlo kvůli srážce s břízou, ale po rozlomení stroje.
Vládní komisi obviňuje tato iniciativa ze zfalšování záznamů černé skříňky, které prý měly svědčit o explozi. To však specialisté komise, která nyní vznikla na pokyn premiéra Donalda Tuska, popírají a znalce najaté PiS obviňují z nekompetentnosti.
Původní skládačka respektovala obě verze
Právě výsledky šetření komise PiS prý dohnaly výrobce puzzlí Tomasze Malka k vydání nové edice hry, která vznikla již před třemi lety.
Zatímco v roce 2010 popisek na mapce informoval o smrti prezidenta „za nejasných okolností katastrofy", rozhodl se ho letos výrobce upravit.
"Nemám nejmenších pochybností o tom, že šlo o atentát," řekl pro televize tvp.info. Na svůj projekt prý dokonce díky podpoře učitelů získal prostředky z Evropské unie.
"Byl jsem nezaměstnaný a získal jsem dotace na založení firmy," uvedl.
Výrobce hry soudí, že oficiální zpráva, podle níž letoun narazil do stromu, je nepravděpodobná.
"Břízu určitě nezlomilo letadlo. Rusové ji našli a udělali si tak výmluvu," nabízí vlastní výklad. Nijak jej netrápí, že pro svá kontroverzní sdělení využívá děti.
"Děti musí vědět, v jakém světě žijí," uvedl.
"Jde o škodlivý amatérismus"
List Gazeta Wyborcza citoval historika Jacka Staniszewského, podle něhož mapa naznačuje, že odvěkým nepřítelem Polska je Rusko.
Zároveň upozornil, že podobné "edukativní materiály" vznikaly také k problematickým polsko-německým vztahům.
"Je to škodlivý amatérismus, bez vzdělávací hodnoty," míní. Experti poukazují na nevhodnost podobné edukace pro děti.
"Nelze dětem takto plást hlavy. Jde o téma aktuálních sporů, nikoli fakta," zdůraznil Andrzej Zawistowski z Ústavu paměti národa.
Ministerstvo školství záležitost nijak nekomentovalo s tím, že didaktické pomůcky záleží na výběru učitelů.
Fotogalerie z období polského státního smutku:
Třetina Poláků věří verzi o atentátu
Podle sociologických průzkumů více než třetina Poláků věří, že ve Smolensku šlo o atentát.
"Je to výsledek toho, že vláda nedokázala přeložit technický jazyk své zprávy na jazyk argumentace," uvedl pro rádio TOK FM sociolog Pawel Śpiewak. Právě proto se prý opozici podařilo ovládnout svou "rétorikou nenávisti" značnou část veřejného mínění.
Puzzle využil pro vyjádření svého postoje už loni také polský umělec Jacek Adams. Jeho umělecká instalace snímku havarovaného prezidentského letounu obsahovala 1500 bílých částí.
"Je to skládačka, která nebude nikdy složena. Bílá znamená neobjasněnou historii Smolensku," řekl. Formou puzzle prý chtěl upozornit na hru různých lidí.
"Je to velmi tragický příběh. Jiná tragédie je ale to, co se děje kolem letadla. To kompromituje naší zemi," uvedl.
Při katastrofě poblíž Smolensku zahynuli všichni cestující i posádka speciálu Tu-154, který přepravoval polskou delegaci k účasti na pietní akci u masového hrobu obětí stalinského režimu v obci Katyň. Delegace směřovala na místo, kde v roce 1940 sovětská tajná policie NKVD popravila přes 22 tisíc polských důstojníků.
Letoun se zřítil v lese poblíž pomníku. Experti zjistili pochybění na straně posádky. Dosud se však nemohou shodnout na odpovědnosti za zřícení stroje.