Spojené státy přidají podle prezidenta George Bushe na svůj seznam cílů nástupce zabitého vůdce Al-Káidy v Iráku abú Músy Zarkávího.
"Zarkávího následovník bude na našem seznamu hledaných teroristů, kteří mají být předáni spravedlnosti," uvedl Bush.
Egypťan Masrí vůdcem irácké Al-Káidy
Al-Káida v Iráku ve svém internetovém prohlášení označila za nástupce Zarkávího, který byl usmrcen 7. června při americkém náletu v Iráku, šajcha abú Hamzu Muhádžira.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Američané ukázali tělo Zarkávího
- Al-Káida ztratila Zarkávího. Ne válku
- Terorista mrtev, teror v Iráku ještě ne
"Šajch Muhádžir je dobrý bratr, působí ve svaté válce a je dobře informovaný," uvedla skupina v prohlášení, které neobsahuje informaci o Muhádžirově národnosti.
Ve čtvrtek jeho totožnost upřesnila americká armáda.
"Myslíme si, že abú Hamzá Muhádžir je ve skutečnosti abú Ajjúb Masrí. Jde pravděpodobně o jednoho a téhož člověka," citovala agentura Reuters z prohlášení mluvčího amerických sil v Iráku generála Williama Caldwella na tiskové konferenci v Bagdádu.
Znalce Al-Káidy jmenování Muhádžira nástupcem Zarkávího překvapilo, protože toto jméno nebylo známo. Někteří z nich se však od začátku domnívali, že Muhádžir je přezdívka egyptského radikála abú Ajjúba Masrího.
Ten prodělal výcvik v Afghánistánu, založil první buňku Al-Káidy v Bagdádu a američtí vojáci po něm pátrají jako po Zarkávího blízkém spolupracovníkovi.
Otazníky kolem smrti mizí
Pitva teroristy abú Músy Zarkávího ukázala, že hledaný Jordánec zemřel na zranění, která utržil během leteckého útoku. Bezprostřední příčinou smrti bylo podle lékařů zranění plic, kterému hledaný terorista podlehl 52 minut po útoku americké armády.
Američtí představitelé tak vyvrátili spekulace, že nejhledanější muž v Iráku byl po náletu ubit vojáky americké armády.
"Pitva ukázala, že abú Músa Zarkáví zemřel na následky zranění plic. Jakékoliv známky bití či střelná zranění nebyla nalezena," prohlásil před novináři v Bagdádu plukovník Steve Jones.
Na pitvu do Bagdádu přiletěli o víkendu dva vojenští experti, kteří mají zkušenosti s tím, jak zacházet s tělem s ohledem na muslimské tradice. Zatím ale není jasné, zda bude poté Zarkávího tělo vydáno do Jordánska jeho příbuzným, z nichž mnozí na něj pohlížejí jako na mučedníka.
"Myslím, že kdybychom neudělali pitvu, bylo by to od nás v tuto chvíli nezodpovědné," dodal Caldwell. Lékaři podle jeho slov měli za úkol rekonstruovat poslední minuty Zarkávího života.
Americká armáda ve čtvrtek oznámila, že Zarkáví byl zabit při bombardování domu, v němž se skrýval. V pátek ale vojenští představitelé uvedli, že ještě žil a byl částečně při vědomí, když na místo útoku dorazily americké jednotky.
Očitý svědek: Ubili ho!
Mezitím se ale objevila informace očitého svědka, který žije v blízkosti místa útoku. Ten podle agentury AP viděl, jak američtí vojáci bijí muže podobného Zarkávímu, dokud mu z nosu nezačala téct krev.
Muž, kterého zprávy označují jen jako Muhammada, říká, že ještě předtím, než na místo přijeli američtí vojáci, našli zraněného muže Iráčané, kteří ho naložili do sanitky.
"Pak ale přijeli Američani, vzali ho ze sanitky, bili ho do břicha a zabalili mu hlavu do dišdáši (tradiční arabské oblečení). Pak mu šlapali po břiše a po hrudníku, dokud mu nezačala téct krev z nosu," uvádí Muhammad.
Zabití odsoudil Fidel Castro
Mluvčí Pentagonu Jeffrey Gordon řekl, že o těchto tvrzeních nic neví. "Často dostáváme obvinění, která se ukazují být nepodložená," řekl Gordon.
K americkému útoku na Zarkávího úkryt se vyjádřil kubánský prezident Fidel Castro, který označil Zarkávího zabití za "barbarství". Podle jeho slov si všichni obvinění zločinci zaslouží soud.
"Obviněné není možné jen tak zabít," řekl kubánský prezident v dlouhém projevu na závěr literární konference. "Tohle barbarství by se nemělo stávat," dodal s tím, že dokonce i staří Římané vyžadovali soud pro zločince.