V Iráku zabito novinářů jako ve Vietnamu

rst, AP, ČTK
31. 5. 2006 9:23
New York - Noční můrou se pro novináře stává válka v Iráku. Zemřelo jich tam už 71, což je stejně jako v zatím nejhorší válce ve Vietnamu.
Atentáty jsou v Iráku na denním pořádku
Atentáty jsou v Iráku na denním pořádku | Foto: Reuters

Smrtí dvou britských novinářů v Bagdádu, kteří zahynuli v pondělí při pumovém útoku na americký konvoj, se počet obětí mezi novináři v Iráku zvýšil na 71.

Stejný počet novinářů byl podle agentury AP zabit během vietnamské války, která byla až dosud považována z hlediska ztrát v řadách médií za nejhorší.

Infobox

Přečtěte si také:

Třetí výročí invaze do Iráku je v USA ve znamení sporů

Historie se opakuje a po Vietnamu přichází Irák

Irák jako Vietnam

Agentura AP uvádí, že tato čísla jsou neoficiální, ale jsou založena na pečlivém shromažďování informací. Na seznamu mrtvých z vietnamské války (1965-1975) je podle tohoto zdroje 34 novinářů, kteří zahynuli v Kambodži, 33 ve Vietnamu a čtyři v Laosu.

Seznam obětí irácké války rozšířil v pondělí osmačtyřicetiletý kameraman televize CBS Paul Douglas a dvaačtyřicetiletý zvukař James Brolan, kteří se stali 70. a 71. první novinářskou obětí v Iráku od zahájení americké invaze v roce 2003.

Výbor na ochranu novinářů poukazuje na to, že smrt zahraničních zpravodajů v Iráku poutá ve světě velkou pozornost, ale tři čtvrtiny obětí z novinářských řad tvoří Iráčané, kteří podstupují stejné riziko, ať už pracují pro domácí nebo západní média. V Iráku zahynulo dalších 26 lidí, kteří pracovali jako pomocníci, řidiči nebo tlumočníci novinářů.

Foto: Aktuálně.cz

Ve Vietnamu umírali Američané více

Ve Vietnamu byla většina novinářů zabita v boji nebo zmizeli v bojových oblastech, a jsou tedy považováni za mrtvé. Podle Výboru na ochranu novinářů bylo v Iráku nejméně 23 novinářů zavražděno, zřejmě kvůli své profesi. Mnoho zabitých iráckých novinářů pracovalo pro místní noviny nebo televize, ale také zahraniční zpravodajské organizace.

Mezi novináři z 15 zemí, kteří zemřeli během vietnamské války, bylo 20 Američanů, což je nejvyšší podíl ze všech národů. Za nimi následuje Francie a Japonsko, které ztratily po 14 novinářích. V Iráku jsou mezi novináři dosud jen dvě oběti z USA, ostatní patří k dvanácti národnostem.

Pro srovnání- za druhé světové války zahynulo podle agentury AP 67 korespondentů, kteří kryli postup spojeneckých sil, a za korejské války 1950-53 jich přišlo o život 18.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy