Kennebunkport - "Česká republika a Polsko mají být integrální součástí amerického obranného protiraketového systému," uvedl v pondělí po jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem americký prezident George W. Bush. A to přes odpor Ruska.
Prezident Ruské federace přiletěl v neděli večer do rodinné rezidence Bushů v Kennebunkportu ve státě Maine.
Neformální jednání a vůbec celá Putinova návštěva Ameriky měla snížit napětí, které ve vztazích mezi oběma zeměmi vzniklo v poslední době právě kvůli protiraketovému systému, do něhož chce Bush zapojit i Česko.
Na pondělní společné tiskové konferenci se však ukázalo, že oba prezidenti stále trvají na svém.
Zatímco Bush zopakoval, že protiraketový systém musí vyrůst ve střední Evropě, Putin si myslí pravý opak. Jediné, co je ochoten podpořit, je myšlenka, aby se do protiraketové obrany zapojila celá Evropa a NATO. Tedy nikoliv pouze Češi a Poláci.
"Podporujeme konzultace o protiraketové obraně. Nejlepší platformou by mohla být rada NATO-Rusko," uvedl ruský prezident doslova.
Čtěte více: Putin a Bush hledají cestu ze studeného míru
S humorem o demokracii
Bushova rodina vzala Putina na výlet lodí a poté na společnou večeři, po které následovala dvouhodinová "neformální" schůzka. Tu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil za "velmi přátelskou".
První ruský pár přivítal také otec George W. Bushe a americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Bílý dům chtěl vést toto setkání v uvolněné atmosféře, napsala agentura AFP.
Svědčí o tom i neformální gesto Laury Bushové, která ruského hosta chytila za límec saka. Putin se zase dostavil bez kravaty, zato s kyticí v ruce.
"Mluvili jsme o vývoji situace ve Spojených státech a v Rusku i o způsobu, jakým se vyvíjejí demokratické systémy obou zemí - konkrétně a s humorem," uvedl Lavrov.
"Nejednali jsme o konkrétních otázkách, ale soustředili jsme se na filosofii okamžiku," poznamenal poradce ruského prezidenta pro zahraniční záležitosti Sergej Prichodko.
Oficiálně se ale od "humrového summitu", jak mu přezdívali demonstranti, nic průlomového nečekalo.
Obě strany se pouze shodly, že společně prožitá historie, zejména ta za druhé světové války, přikazuje oběma zemím nadále posilovat a rozšiřovat vzájemnou spolupráci.
Stovky demonstrantů
Poblíž místa prezidentské schůzky v Kennebunkportu pak protestovaly stovky lidí. Požadovaly Bushovu rezignaci. Americkému prezidentovi vyčítaly především válku v Iráku, Putinovi zas spílaly za útlak v Čečensku.
"Sesadit teď, sesadit teď," skandovali protestující a jako symbol ztráty svobod za Bushovy éry v Bílém domě tahali vozík s dvoumetrovou Sochou svobody v rakvi. Policie odhadla počet demonstrantů na 1700.
Čtyři demonstranti v oranžových kombinézách, jaké nosí vězni na americké základně Guantánamo, kde USA bez soudu roky vězní podezřelé z terorismu, klečeli u policejních zátarasů. Dva demonstranti, kteří překročili vyznačenou mez, byli zatčeni.
"Chceme, aby se naši vojáci vrátili domů. Chceme stálé základny mimo Irák. A chceme, aby se Bush a (viceprezident Richard) Cheney zodpovídali před podvedeným lidem za tuto nemravnou a nespravedlivou válku," řekla agentuře AP jedna z demonstrantek Jamilla El-Shafeiová.
"Vypadni z Čečenska"
Něchyběli ani demonstranti, kteří se zaměřili na Putina. Obviňovali ho z porušování lidských práv při rozdrcení muslimských rebelů v odštěpeneckém Čečensku.
Victoria Popková, která se přestěhovala z Moskvy do Bostonu před 17 lety, prohlásila, že oba prezidenti jsou zločinci, dopouštějící se kromě jiného mučení, válečných zločinů a zneužívání moci.
"Zastavte imperialismus," volala do tlampače a vybízela Bushe ke stažení z Iráku. "Vypadni z Čečenska a nech jim jejich nezávislost," radila Putinovi.