Putin a Bush hledají cestu ze studeného míru

Lenka Málková
1. 7. 2007 18:30
Ke smíru mezi Ruskem a USA je pořád daleko
Kdysi spojenci. Dnes se snaží urovnat vztahy.
Kdysi spojenci. Dnes se snaží urovnat vztahy. | Foto: Reuters

Washington - Ryze prázdninová cesta. Tak by se dala nazvat návštěva Vladimira Putina u George Bushe, která dnes začíná ve Spojených státech. Čeká ho debata u večeře, tisková konference a pokusy urovnat pošramocené rusko-americké vztahy.

Od jednodenního setkání v rodinném sídle Bushů v Kennebunkportu v americkém státě Maine žádná strana příliš neočekává. Rozpory jsou prý obrovské a jejich řešení v nedohlednu.

Přitom razantní Bush i Putin byli kdysi dobrými spojenci. Po útocích z 11. září se shodli na zásahu proti Talibanu a svět od obou mužů očekával změny.

Pak ale přišlo americké rozhodnutí znovuobnovit budování obranného protiraketového systému a kontroverzní zásah v Iráku, vůči kterému se z Moskvy vznesla vlna nevole. Rusko-americké vztahy se tak dostaly na bod mrazu.

Studená válka není. A nebude

Zmínky o nové studené válce přesto obě strany odmítají.

"Vím, že někteří lidé používají termín jako nová studená válka, ale upřímně, nedějí se tak katastrofální události, které by poškozovaly naše vzájemné vztahy, a ani nic hrozného se mezi námi nestalo," prohlásila před časem ministryně Riceová.

A přidal se k ní také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, když ve čtvrtek prohlásil, že Rusko není vůči žádné zemi, a to včetně USA, dopředu konfrontačně naladěné.

"To znamená, že nemůže být ani řeči o nějaké studené válce," dodal.

Gorbačov na CNN: Vrací se studená válka - ČTĚTE ZDE

Vladimír Putin, který opouští prezidentský post příští rok v březnu, má přesto jasno. Při oslavách konce 2. světové války na Rudém náměstí přirovnal Bushovu zahraniční politiku k činům Třetí říše, které vedou svět od konfliktu ke konfliktu.

Proti americkým základnám není pouze Rusko. Plán se nelíbí ani české veřejnosti.
Proti americkým základnám není pouze Rusko. Plán se nelíbí ani české veřejnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Co s radary v Evropě?

Trnem v oku je Putinovi především snaha Washingtonu vystavit radarovou základnu v Evropě, kterou považuje za útok na vlastní vojenské základny. Ujišťování o tom, že hrozby přichází z Blízkého východu - jmenovitě Íránu - odmítá.

USA: Radaru v Česku se kvůli Rusům nevzdáme - NAJDETE ZDE

Stejně tak se mu nelíbí Bushova kritika (ne)demokratických reforem a aktivity USA v bývalých sovětských republikách.

Ve světě kritizovaný George Bush se naopak bude poslední rok ve funkci snažit o posílení amerického velmocenského postavení, takže krok zpět se v těchto otázkách očekávat nedá.

Rusko je stále mocnost

Shodné či podobné názory nemají Rusko a USA v současnosti ani na problematiku budoucího postavení jihosrbské provincie Kosovo. Rusko jasně a hlasitě odmítá plány na samostatnost oblasti. USA jsou naopak samostatnosti nakloněny.

Putinovo Rusko se stále více snaží obnovit svou někdejší vůdčí roli ve světové politice. Dopomůžou mu k tomu zbraně?
Putinovo Rusko se stále více snaží obnovit svou někdejší vůdčí roli ve světové politice. Dopomůžou mu k tomu zbraně? | Foto: Reuters

Putinovo Rusko se stále více snaží obnovit svou někdejší vůdčí roli ve světové politice.

Naposledy pohrozil Kreml vystoupením ze smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, kterou západní země zatím neratifikovaly. Nedávná schůzka ve Vídni, která měla rozpory mezi NATO a Ruskem urovnat, úspěch nepřinesla.

Fakt, že jen krátce před Putinovým odletem Moskva s pompou přivítala venezuelského prezidenta Hugo Cháveze, může na schůzku konanou z Bushovy iniciativy vrhnout další stín.

Chávez přijel za přáteli do Evropy. Kupovat zbraně - ČTĚTE ZDE

Chávez, který od Ruska nakupuje moderní zbrojní techniku, se netají svým odporem ke Spojeným státům.

 

Právě se děje

Další zprávy