Zatímco na počátku jeho funkčního období měl komunistický režim v Pchjongjangu dostatek plutonia k výrobě jedné či dvou jaderných zbraní, v současnosti ho má dostatek až na výrobu třinácti. A než se Bush na počátku roku 2009 bude stěhovat z Bílého domu, bude jich o ještě minimálně čtyři více.
Vyplývá to ze studie, kterou ve Washingtonu zveřejnili analytici pod vedením bývalého zbrojního inspektora OSN Davida Albrighta. Vycházeli přitom ze zkoumání satelitních snímků jaderného reaktoru v Yongbyonu i prohlášení severokorejských představitelů.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- USA plánují sestřelení korejské rakety
- Japonsko potrestá test korejské rakety
- Bush obnoví výrobu jaderných zbraní
Arzenál bude
"Došli jsme k závěru, že Severní Korea má v současnosti dostatek plutonia, aby vybudovala spolehlivý jaderný arzenál, něco mezi čtyřmi až třinácti nukleárními bombami," řekl agentuře Reuters jeden z autorů studie Paul Brannan.
Zpráva o postupujícím jaderném programu přichází ve chvíli, kdy se vyhrotila situace kolem plánovaného testu severokorejské rakety dlouhého doletu Tepedong-2. Američané se v reakci na to dohodli s japonskou vládou, že jí pošlou dodávku střel Patriot.
V samotných Spojených státech se mezitím diskutuje o tom, zda severokorejskou raketu při jejím testu zneškodnit, nebo zda dokonce nepodniknout preventivní úder proti raketovým zařízením v Severní Koreji.
Cheney zatím útok odmítá
Takový postup doporučil například bývalý ministr obrany v demokratické administrativě Billa Clintona William Perry. Viceprezident Dick Cheney ale pro tuto chvíli takový postup vyloučil.
Analytici tvrdí, že zatím nemají důkazy pro to, že by Severní Korea dokázala vyrobit jadernou hlavici dostatečně lehkou na to, aby ji mohla raketa Tepedong-2 nést.
Podle zprávy analytiků je v tuto chvíli nepravděpodobné, že by se Severní Korea rozhodla radioaktivní materiál prodat někomu dalšímu. Pokud však bude pokračovat ve svém programu současnou rychlostí, během pár let to podle nich může být naprosto reálným rizikem.
Bush sklízí kritiku
Výstavba padesátimegawattového reaktoru podle analýzy v poslední době nijak výrazně nepokročila. Pokud však bude dokončen, produkce plutonia se zvedne až desetkrát.
Opoziční demokraté kritizují prezidenta Bushe, že zatímco se zabýval především Irákem a v poslední době Íránem, nevěnoval severokorejskému režimu dostatečnou pozornost.
Národní ředitel pro zpravodajské služby John Negroponte přitom odmítl, aby odtajnil oficiální odhad amerických špionážních agentur, jak daleko Severní Korea při výrobě jaderných zbraní je. Podle něj by to poškodilo americké zájmy.