Japonsko potrestá test korejské rakety

rst, ČTK
25. 6. 2006 13:00
Tokio - Všechny možnosti, včetně zastavení pomoci či zavedení přísných sankcí, bude zvažovat Japonsko, pokud KLDR uskuteční plánovaný test své rakety Tepodong-2.

Podle slov japonského ministra zahraničí Taró Asoby Japonsko mohlo uvažovat o přísných sankcích zahrnujících zastavení dodávek ropy a potravin pro zbídačenou Severní Koreu.

Raketa Tepodong-2 má v rámci severokorejského vojenského arzenálu největší dolet, který odborníci odhadují na 3500 až 6 tisíc kilometrů. To by znamenalo, že v ohrožení jsou nejen okolní státy včetně Japonska, ale i část území Spojených států, konkrétně Aljaška.

Severní Korea už dříve uvedla, že si může svobodně provádět zkoušky raket a že nikdo nemá právo tuto svobodu zpochybňovat. V reakci na hrozbu zkoušky severokorejské balistické střely aktivovaly Spojené státy svou protiraketovou obranu, která byla doposud ještě ve zkušební fázi, informovala agentura AP.

Použijí USA protiraketový deštník?

USA se v rámci uvedení modernizované protiraketové obrany do pohotovosti možná pokusí odpálenou raketu sestřelit. Moderní systém, který se v posledních letech zkoušel, přešel podle Pentagonu ze zkušební fáze do operační.

Američané vyvinuli systém protiraketové obrany za desítky miliard dolarů, který má být schopen sestřelit nepřátelskou raketu směřující na jejich území, do několika minut i na mezikontinentální úrovni.

Snaží se prvky systému rozšířit i do spojeneckých zemí. Uvažuje se například o umístění základen i v České republice. Dosavadní zkoušky ale přinesly smíšené výsledky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy