Bulharsko a Rumunsko v Schengenu? Letos nemají šanci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 6. 2011 11:47
Proti jsou Nizozemsko, Německo, Francie i severské země
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MV ČR

Lucemburk - Bulharsko a Rumunsko se zřejmě rozhodnutí o svém případném vstupu do Schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol už letos nedozvědí.

Vyplývá to z prohlášení nizozemského ministra pro imigraci Gerda Leerse. Ten před čtvrtečním jednáním s kolegy z EU naznačil, že jeho vláda se k žádostem obou zemí vyjádří až příští rok. Odmítavé jsou k rychlému přijetí Bulharska a Rumunska i některé další unijní státy.

"Je příliš brzy na nějaké rozhodnutí," řekl nizozemský ministr před rokováním v Lucemburku.

Hlídejte si lépe hranice

K rozšíření Schengenského prostoru je třeba jednomyslná podpora členských zemí prostoru. Tu zatím obě balkánské země, které se k EU připojily v roce 2007 jako zatím poslední, nemají. Kromě Nizozemska se proti v současné době staví třeba i Německo s Francií či některé severské země bloku.

Zatímco postoje některých členských států jsou obezřetné či odmítavé, Evropský parlament ve středu dal vstupu Bulharska a Rumunska do Schengenu zelenou. Podle europoslanců obě země splnily nezbytné podmínky.

Schengenský prostor funguje tak, že až na výjimečné případy by lidé, kteří do něj vstoupí, neměli procházet klasickými hraničními kontrolami při cestách uvnitř tohoto regionu. Prostor nyní tvoří země EU kromě Kypru, Británie, Irska a právě obou balkánských členských zemí unie. Kromě unijních zemí jsou do Schengenského prostoru zapojeny i Island, Norsko a Švýcarsko.

Kritici možného rozšíření upozorňují hlavně na to, že je nezbytné, aby Bulharsko s Rumunskem pokročily v reformách a také efektivněji kontrolovaly své hranice. Evropská komise by měla v červenci předložit zprávu o tom, jak obě země postupují v boji proti korupci a při realizaci reforem justice. Právě tento materiál chce nizozemská vláda bedlivě analyzovat. To prý zabere určitý čas; podle nizozemských zdrojů citovaných agenturou AFP lze proto rozhodnutí čekat až příští rok.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy