Historici putují do Německa za zbytky válečného letounu

ČTK ČTK
2. 6. 2011 17:24
Letečtí historici z Jindřichova Hradce budou pátrat ve vesnici Andervenne
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michael Šafránek

Jindřichův Hradec - Po stopách zbytků letounu Wellington, který byl s českou posádku za druhé světové války sestřelen nad německou vesnicí Andervenne, se ve čtvrtek vydala výprava jindřichohradeckého Klubu historie letectví.

Její členové chtějí na místě vypátrat trosky stroje, jenž se zřítil poblíž nizozemských hranic mezi 15. a 16. září 1941.

Jde o 15. zahraniční expedici jindřichohradeckého Klubu historie letectví.

Osm členů výpravy urazí během 11 dnů v autě na 5000 kilometrů.

"Hlavním cílem je právě okolí vesnice Andervenne, chceme se tam setkat s pamětníky, kteří mohli sestřelení letounu, po jehož ostatcích pátráme, zažít," řekl člen klubu Vladislav Burian.

Klub pojede i do Lucemburska a Belgie

Kromě toho expedice mimo jiné zamíří také do Lucemburska a Belgie. Tam se hodlá setkat s leteckou historickou skupinou Baha, s níž dlouhé roky spolupracuje.

Jindřichohradecký Klub historie letectví existuje od roku 1990.

Zabývá se dokumentací historie druhé světové války, především účastí Čechů ve vojenských operacích. Kromě let 2008 a 2009, kdy členové klubu budovali letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku, se snaží každý rok vyjíždět na průzkumnou výpravu.

Účastníci expedice navštívili letce RAF

Například při Expedici Dunkerque '95 hledal Klub historie letectví stopy československé obrněné brigády, která se v letech 1944 a 1945 účastnila bojů na západní frontě.

Účastníci Expedice Duxford '98 zase navštívili v Británii letce, kteří se v řadách RAF účastnili operací druhé světové války. Dokumentovali také nejznámější válečné lokality a hřbitovy z letecké bitvy o Británii.

Klub historie letectví také v polovině letošního května pomáhal vypátrat a vyzvednout ze země torzo letounu Fw-190 Focke Wulf, který se zřítil v srpnu 1944 během letecké bitvy americké letky a německé Luftwaffe u Otína na Jindřichohradecku. Jde o nejzachovalejší válečný stroj nalezený na území Česka.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy