Rakousko obnoví hraniční kontroly. Dočasně, kvůli fóru

Domácí Domácí
3. 6. 2011 21:11
Důvodem je ochrana jednání Světového ekonomického fóra ve vídeňském zámku Hofburg
Hraniční přechod Dolní Dvořiště - Wullowitz na pár dní znovu ožije
Hraniční přechod Dolní Dvořiště - Wullowitz na pár dní znovu ožije | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dolní Dvořiště (Českokrumlovsko) - Rakousko obnoví hraniční kontroly na svých hranicích. Toto opatření je dočasné a týká se období 4. - 9. června. Důvodem je ochrana jednání Světového ekonomického fóra ve vídeňském zámku Hofburg.

Cílem znovuzavedení kontrol na hranicích je zamezit příjezdu narušitelů veřejného pořádku a násilných demonstrantů.

Rokování Světového ekonomického fóra - Regionálního fóra o Evropě a Asii se uskuteční od 8. do 9. června. Při této příležitosti je očekáván příjezd okolo 500 nejvyšších představitelů ekonomických a politických špiček.

V uvedeném období bude možné překračovat česko-rakouskou hranici pouze na bývalých hraničních přechodech a turistických stezkách, na kterých bude rakouská policie provádět kontroly.

Vyhnutí se kontrole je trestné

"Na hraničních přechodech lokálního významu a na turistických stezkách budou kontroly probíhat v závislosti na vyhodnocení bezpečnostní situace pouze namátkově. Překročení hranice mimo stanovená místa, případné se vyhnutí hraniční kontrole, bude moci být potrestáno ve správním řízení dle rakouského práva," informuje jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Občané chystající v uvedeném období Rakousko navštívit či jeho územím projíždět, musí počítat s kontrolami na hranicích a tyto kontroly strpět. Hraniční kontrolní orgány mají k dispozici oprávnění cizinecké policie - vykázání zpět na hranicích.

"V podmínkách Horního Rakouska a Jihočeského kraje budou nepřetržité kontroly na bývalém hraničním přechodu Dolní Dvořiště - Wullowitz. Předpokládá se, že na ostatních přechodech budou kontroly pouze namátkové," upřesňuje Bajcura. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy