Bulhaři potopili tupolev diktátora. Pobaví potápěče

Martin Novák Martin Novák
4. 6. 2011 17:00
Bulharsko se snaží netradičním způsobem přilákat turisty
Foto: Reuters

Sofie - Věci, patřící bývalým diktátorům, často končí v aukci, muzeích nebo soukromých sbírkách.

V Bulharsku se ale rozhodli, že velmi originálně naloží s letadlem, které kdysi přepravovalo na státnické návštěvy tamního dlouholetého komunistického předáka Todora Živkova.

Stařičký Tupolev Tu-154 zbavili všech "vnitřností" a kastli spustili na mořské dno nedaleko Varny, přibližně 700 metrů od pobřeží Černého moře.

Podle oznámení Rádia Varna jde o akci Bulharské komory pro námořní dopravu, která tak chce zvýšit atraktivitu bulharského černomořského pobřeží pro turisty.

Foto: Reuters

Vrak letounu komunistického diktátora poslouží milovníkům potápění. Třicetitunový zbytek Tupoleva Tu-154 spustili technici do hloubky 700 metrů, kde zůstane.

"Ze starého vládního letadla se stane umělý útes, kde se mohou potápěči pořádně vydovádět," řekl rádiu Bohdan Bogdanov, který řídil spouštění letounu na dno.

Stroj vyrobili Živkovi v Sovětském svazu na zakázku v roce 1971. Užíval si ho osmnáct let, protože v roce 1989 byl zbaven funkce a komunismus v Bulharsku skončil.

Tupolev ještě létal do roku 1999, pak chátral. Využití se pro něj ale přece jen našlo.

Živkov patřil k nejdéle vládnoucím komunistickým vůdcům ve východní Evropě. V nejvyšší funkci byl celkem pětatřicet let, už od roku 1954.

Todor Živkov.
Todor Živkov. | Foto: Martin Novák

Po pádu režimu ho tribunál odsoudil za zneužívání moci, zůstal ale ve vile u své dcery v domácím vězení. V roce 1998 zemřel.

Po vodě se už prohání jeho bývalá jachta. Po letech strávených nečinně v doku ji před šesti lety koupil zájemce a nyní s ní vozí turisty na Dunaji.

Luxusní jachtu vyrobili v roce 1982 v Itálii, ale podle historiků se na ní Živkov plavil jen dvakrát.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy