Buďte na juntu tvrdší, nabádá barmská opozice OSN

Zahraničí Zahraničí
2. 2. 2009 19:48
Minimální požadavek: propuštění všech politických vězňů
Ibrahim Gambari a Aun Schan Su Ťij během společné schůzky v Rangúnu
Ibrahim Gambari a Aun Schan Su Ťij během společné schůzky v Rangúnu | Foto: Reuters

Rangún - Vězněná vůdkyně barmské opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) Aun Schan Su Ťij se v pondělí v Rangúnu setkala s hlavním zmocněncem generálního tajemníka OSN pro Myanmar (Barmu) Ibrahimem Gambarim.

Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, zda k setkání dojde. Když byl totiž Gambari v Rangúnu loni v srpnu naposledy, odmítla se s ním držitelka Nobelovy ceny míru bez udání důvodu setkat. Její krok byl pak většinově vykládán jako výraz nespokojenosti s tím, jak si Gambari ve své roli vede.

Nynější návštěva nigerijského diplomata je již jeho sedmou cestou do Barmy od chvíle, co byl v roce 2006 do své funkce jmenován. Kritici mu ale vyčítají, že svůj úkol - pomoci navázat mezi barmskou juntou a opozicí dialog a prosadit v zemi demokratické změny - nezvládá. Proto byli představitelé NLD opatrní i v hodnocení pondělního setkání.

"Nemůžeme schůzku považovat za pozitivní krok, je potřeba vyhodnotit až celkové výsledky (Gambariho) návštěvy," řekl agentuře Mizzima mluvčí NLD Nyan Win, který byl hodinovému jednání v rangúnské státní rezidenci osobně přítomen spolu s dalším čtyřmi členy ústředního výkonného výboru strany.

Představitelé NLD na Gambariho apelovali, aby na barmskou vládu vyvinul větší tlak ohledně splnění jejich čtyř základních požadavků: 1) propuštění všech politických vězňů, 2) uznání výsledků posledních svobodných voleb z roku 1990, 3) svolání parlamentu na základě těchto výsledků, 4) revizi nové ústavy.

Požadavky na propuštění politických vězňů v Barmě v čele s Aun Schan Su Ťij zaznívají pravidelně nejen z New Yorku, Washingtonu či Londýna, ale i z Prahy
Požadavky na propuštění politických vězňů v Barmě v čele s Aun Schan Su Ťij zaznívají pravidelně nejen z New Yorku, Washingtonu či Londýna, ale i z Prahy | Foto: Lubomír Kotek

Za naprosto minimální podmínku považují zástupci NLD právě propuštění politických vězňů. Nyan Win proto také varoval, že by generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který Barmu navštívil těsně po ničivém cyklónu Nargis loni v květnu, neměl do Barmy znovu jezdit, dokud junta nepustí na svobodu Su Ťij, místopředsedu NLD Tina Oo a další vězně svědomí.

Barma či Myanmar, jak zní oficiální, ale opozicí a některými západními vládami neuznávaný název této jihoasijské země ovládané už bezmála půl století vojenskou juntou, patří k nejméně demokratickým režimům na světě.

Podle odhadů humanitárních organizací je v barmských žalářích drženo bezmála 2100 politických vězňů. Jejich počet navíc neustále roste, přestože mezinárodní společenství generály opakovaně vyzvalo k osvobození všech osob vězněných v Barmě pro jejich politické názory.

 

Právě se děje

Další zprávy