Buďte doma, vzkazuje Francie imigrantům

Lenka Málková
11. 5. 2006 0:00
Paříž - Francouzská předměstí zůstávají i půlroku po nepokojích nebezpečnými místy. Přistěhovalci jsou bez práce, násilných činů přibývá.
Francouzští policisté sledují práci hasičů, kteří se snaží uhasit hořící auto během čtvrteční noci ve Štrasburku.
Francouzští policisté sledují práci hasičů, kteří se snaží uhasit hořící auto během čtvrteční noci ve Štrasburku. | Foto: Aktuálně.cz

Policejní hlídka projíždí pařížskou čtvrtí Montfermeil každých pár minut.

"Vítejte v Montfermeil, kde je nezákonné volně se procházet s kamarády," neskrývá své rozčílení patnáctiletý Dido, původem z afrického Mali, v rozhovoru pro deník The International Herald Tribune.

Boj s gangy mladistvích pokračuje

Minulý měsíc se zdejší starosta rozhodl vydat speciální vyhlášku, která zakazuje lidem ve věku 15 až 18 let volně se pohybovat po ulici v počtu větším než tři. Za porušení zákazu hrozí mladistvým zatčení a následná pokuta ve výši 38 euro.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Francie: Města se opět bojí noční můry
  • Francie hořela, krajní pravice se směje

Francouzským soudům stejně jako mladým přistěhovalcům se diskriminační nařízení místní radnice nelíbí.

Minulý pátek tak bylo kontroverzní nařízení zrušeno, protože "omezovalo Francií deklarovanou svobodu pohybu".

Starosta Montfermeil Xavier Lemoine však svůj boj s gangy mladistvých nevzdává.

"Snažím se chránit svobodu mladých žen a starých lidí, kteří se bojí opustit své domovy v obavách z gangů. Snažím se jen udržet bezpečnost v našich ulicích."

Půl roku po nepokojích žádná změna

Situace na tomto francouzském předměstí není žádnou výjimkou. Šest měsíců po podzimních nepokojích se příliš věcí v chudinských a přistěhovaleckých čtvrtích nezměnilo.

Téměř 40 procent zdejší populace je bez práce, násilné trestné činy se zněkolikanásobily a rostoucí napětí mezi mladými přistěhovalci a místní policií je na denním pořádku.

Francouzský ministr pro rovné příležitosti Azouz Begag připouští, že vláda svůj závod s časem zatím prohrává.

"Napětí zůstává i nadále vysoké, především kvůli nezaměstnanosti, která se za posledních šest měsíců nesnížila. Některé věci se však mění k lepšímu," prohlásil.

Přistěhovalec Sarkozy přitvrzuje pravidla

Starosta Montfermeil Xavier Lemoine je bývalým členem pravicové Unii pro lidové hnutí, v jejímž čele dnes stojí milovaný i nenáviděný ministr vnitra Nicolas Sarkozy.

Dva "rivalové": Nicolas Sarkozy (L) a Dominique de Villepin na zasedání francouszké vlády
Dva "rivalové": Nicolas Sarkozy (L) a Dominique de Villepin na zasedání francouszké vlády | Foto: Reuters

Ten ihned po podzimních nepokojích na předměstích přišel s návrhem již třetího imigračního zákona během posledních tří let.

Během jeho květnového projednávání si komunistický poslanec Patrick Braouzec neodpustil malé přirovnání. 

"Sarkozyho plán výběru přistěhovalců připomíná otrokářství minulých století. A zatímco tehdy se cenily fyzické schopnosti jedince, v novém tisíciletí se pouze zaměříme na dosažené vzdělání."

V okamžiku, kdy tento zákon vstoupí v platnost, bude totiž Francie s otevřenou náručí vítat pouze vzdělané a schopné přistěhovalce. Statisíce lidí na předměstích tak svoji šanci stejně nedostanou.

Sarkozy, sám syn maďarských přistěhovalců, přesto považuje zákon za přínosný. Rostoucího rasismu a xenofobie se neobává.

Přistěhovalci očekávají další represi

Mladí přistěhovalci však tento zákon sledují s obavami.

Foto: Aktuálně.cz

"Předměstí nepotřebuje takové zákony, ale pravidla proti diskriminaci a především nová pracovní místa," prohlásil sedmnáctiletý Nabil z předměstí Montfermeil.

Přistěhovalci tak nečekají zlepšení, naopak jen další represi.

"Příště přijde radnice s tím, že je nezákonné být mladý a černý," okomentoval celou záležitost Dido.

SARKOZYHO NÁVRH ZÁKONA: (výňatek)

  • Přednost dostanou kvalifikovaní odborníci a pracovníci oborů, kde má Francie problémy s pokrytím poptávky po pracovních silách.
  • Sarkozyho návrh komplikuje slučování rodin imigrantů, navrhuje tvrdší kontroly smíšených manželství, zrušení možnosti automatické legalizace pobytu po deseti letech života ve Francii bez papírů nebo zavedení zvláštních pobytových karet pro kvalifikované pracovníky.
  • V souladu s ním by bylo povolení k dlouhodobému pobytu podmíněno také znalostí francouzštiny a podpisem závazku respektovat francouzské zákony včetně třeba rovnosti mužů a žen nebo laického charakteru státu.
    Zdroj: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy