Foto: Sověti před sedmdesáti lety zahájili blokádu Berlína. Západ se bránil i rozinkovými bombardéry

Podívejte se, jak vypadala sovětská blokáda.
Přesně před sedmdesáti lety vypukla berlínská blokáda, někdy označovaná také jako první berlínská krize. Tehdejší vůdce SSSR Josif Vissarionovič Stalin nechal 24. června 1948 uzavřít všechny cesty vedoucí do Západního Berlína a přerušil také dodávky elektřiny.
Důvodem byl tvrdý rozkol mezi západními mocnostmi, které jednotlivě spravovaly tři okupační zóny Německa, a Sovětským svazem, který kontroloval čtvrtou zónu.
Vztahy byly vyhrocené dlouhodobě. Bezprostředním impulzem k vyhlášení blokády se ale stalo až přijetí měnové reformy 18. června 1948, kterou připravily západní mocnosti.
Tu Sověti odmítali a reagovali na ni zavedením vlastní měnové reformy. Současně zahájili blokádu Západního Berlína.
Foto: ČTK
Zahraničí dap Zahraničí, dap
24. 6. 2018 15:30
Je to přesně sedmdesát let od okamžiku, kdy Sovětský svaz rozkázal uzavřít veškeré pozemní cesty do Západního Berlína a zahájil jeho blokádu. Záhy ale americký generál Lucius D. Clay přišel s myšlenkou leteckého mostu, díky kterému američtí, britští a francouzští piloti mohli obyvatele Západního Berlína pravidelně zásobovat. Sovětský svaz blokádu po jedenácti měsících vzdal. Podívejte se na historické fotografie k blokádě.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma dopravním nehodám na 34. kilometru poblíž Dobříše je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a údajů na webu dopravní policie.

K nehodám došlo kolem 05:30. Na místě zasahují složky integrovaného dopravního systému. Řidiče policisté odklání z dálnice na sjezdu 41 u Dubence. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy