Foto: Sověti před sedmdesáti lety zahájili blokádu Berlína. Západ se bránil i rozinkovými bombardéry

Podívejte se, jak vypadala sovětská blokáda.
Přesně před sedmdesáti lety vypukla berlínská blokáda, někdy označovaná také jako první berlínská krize. Tehdejší vůdce SSSR Josif Vissarionovič Stalin nechal 24. června 1948 uzavřít všechny cesty vedoucí do Západního Berlína a přerušil také dodávky elektřiny.
Důvodem byl tvrdý rozkol mezi západními mocnostmi, které jednotlivě spravovaly tři okupační zóny Německa, a Sovětským svazem, který kontroloval čtvrtou zónu.
Vztahy byly vyhrocené dlouhodobě. Bezprostředním impulzem k vyhlášení blokády se ale stalo až přijetí měnové reformy 18. června 1948, kterou připravily západní mocnosti.
Tu Sověti odmítali a reagovali na ni zavedením vlastní měnové reformy. Současně zahájili blokádu Západního Berlína.
Foto: ČTK
Zahraničí dap Zahraničí, dap
24. 6. 2018 15:30
Je to přesně sedmdesát let od okamžiku, kdy Sovětský svaz rozkázal uzavřít veškeré pozemní cesty do Západního Berlína a zahájil jeho blokádu. Záhy ale americký generál Lucius D. Clay přišel s myšlenkou leteckého mostu, díky kterému američtí, britští a francouzští piloti mohli obyvatele Západního Berlína pravidelně zásobovat. Sovětský svaz blokádu po jedenácti měsících vzdal. Podívejte se na historické fotografie k blokádě.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N, podle nějž už tak policie nyní může vrátit spis státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy