Černé úterý.Stávka ve Francii i Británii

Lenka Málková
28. 3. 2006 12:10
Londýn/Paříž - Premiér Villepin, dřívější obhájce sociálního státu, se pouští do boje s odbory. S "thatcherovským pokušením" se pere také Blair.
Do ulic britských měst by mělo vyjít na milion a půl demonstrantů.
Do ulic britských měst by mělo vyjít na milion a půl demonstrantů. | Foto: Reuters

Dvě z největších evropských zemí, Francii a Velkou Británii, od ranních hodin paralyzují stávky nespokojených studentů, resp. zaměstnanců místní správy. V Británii má jít dokonce o největší akci od roku 1926.

"Welfare state" je minulostí

Francouzští studenti již druhý měsíc protestují proti kontroverznímu zákonu, který umožňuje propustit z pracovního poměru mladé lidé do 26 let bez udání důvodu a to po dobu dvou let.

Velká Británie má naopak problémy s důchody. Od dubna hodlá tamní vláda zrušit speciální zákon, který povoloval některým státním zaměstnancům předčasný odchod do důchodu.

Podle evropského komisaře pro rozvoj Louise Michela není stávající vlna stávek ničím překvapivým.

"Je nutné, aby Francie a ostatní evropské státy přikročily k jistým krokům, i když jsou složité," prohlásil.

Evropa si podle jeho slov zvykla na štědrou sociální a ekonomickou ochranu, což byl dobrý krok. Momentálně je však nemožné tento trend udržet a tak musí státy přikročit k realističtějšímu přístupu, kterým je jak francouzská smlouva prvního zaměstnání, tak britské zpřísnění předčasného odchodu do důchodu.

Stávkuje se hlavně v dopravě

V obou zemích se zatím nejviditelnějí stávkuje v dopravě.

Ve Francii je paralyzován provoz na některých letištích, vázne městská doprava, železniční doprava je omezena o třetinu až polovinu. 

Ve Francii je železniční doprava omezena o třetinu až polovinu.
Ve Francii je železniční doprava omezena o třetinu až polovinu. | Foto: Reuters

V Paříži dnes také nevyšel žádný denní tisk. Stávky byly ohlášeny i ve školství, státní správě, bankovnictví nebo na poštách, ale zatím není jasné, do jaké míry byly výzvy odborů k přerušení práce respektovány.

Teprve odpoledne se čekají další demonstrace, které by podle odborových a studentských organizací měly být největší za dva měsíce trvání protestů.

Paříž zmobilizovala na 4000 policistů a četníků, ve městě byla odklízena některá auta. Francouzská metropole se tak připravuje na další násilnosti a vandalismus.

Nynější krize je pro premiéra nejobtížnější od nástupu do funkce loni v květnu. Jeho neústupný postoj však pomalu vzbuzuje výhrady i ve vládní pravici. Proti se jasně staví ministr vnitra Sarkozy, Villepinův pravděpodobný protivník v nadcházejících prezidentských volbách.

V obou zemích se zatím nejviditelnějí stávkuje v dopravě. Liverpoolský tunel zůstal dnes uzavřen.
V obou zemích se zatím nejviditelnějí stávkuje v dopravě. Liverpoolský tunel zůstal dnes uzavřen. | Foto: Reuters

Británie zažívá největší stávku od roku 1926

Jedenáct britských odborových svazů přikročilo k akci prý ještě masovější. Podobnou stávku ostrovní země nezažila od roku 1926.

Do ulic britských měst by mělo vyjít na milion a půl demonstrantů, kterým se nelíbí zrušení tzv. 85letého pravidla. Každý státní zaměstnanec podle něj má právo po dosažení šedesáti let na plnou penzi. Jedinou podmínkou je čtvrtstoletí tvrdé a mizerně placené práce.

Největší britské odbory Unison se téměř jednohlasně postavily proti. "Proč by měly tisíce mizerně placených lidí přijít o plnou penzi, když lépe situovaní učitelé v tomto věku do penze odejít mohou?"

Největší britské odbory Unison se téměř jednohlasně postavily proti rozhodnutí vlády.
Největší britské odbory Unison se téměř jednohlasně postavily proti rozhodnutí vlády. | Foto: Reuters

Podle jejich mluvčí jde pouze o první vlnu demonstrací, která by měla vládu přimět k odvolání svého rozhodnutí.

Řada Britů však s postupem vlády souhlasí.

"Státní zaměstnancí říkají, my jsme výjimky, proto chceme odcházet do důchodu již v šedesáti. Přitom každý z privátního sektoru musí pracovat minimálně do pětašedesáti."

Ve Spojeném království je tak dnes zavřeno sedmdesát procent škol, své dveře turistům neotevře ani slavný londýnský Tower, stávkují zaměstnaci železniční a autobusové dopravy.

Velká Británie se však narozdíl od sousední Francie žádných incidentů neobává.

 

Právě se děje

Další zprávy