Francie žije dohady o změně premiéra

Red Zah, ČTK
7. 5. 2006 13:00
Paříž - Kdo se stane francouzským premiérem? Ministr vnitra Nicolas Sarkozy nebo dosavadní premiér Dominique de Villepin.
Dva "rivalové": Nicolas Sarkozy (L) a Dominique de Villepin na zasedání francouszké vlády
Dva "rivalové": Nicolas Sarkozy (L) a Dominique de Villepin na zasedání francouszké vlády | Foto: Reuters

Prezidentská kancelář však opět dementovala, že by měl prezident Jacques Chirac v úmyslu Villepina kvůli aféře Clearstream odvolat.

Chirac straní Villepinovi

Spekulace zesílily po páteční schůzce Chiraka se Sarkozym. Podle nejmenovaného Sarkozyho spolupracovníka se oba politici dohodli, že budou přijímat veškerá rozhodnutí ve shodě.

Infobox

Protesty proti CPE

PŘEČTĚTE SI:

  • Francie, demonstrace a "hlavy v písku"
  • Černé úterý. Stávka ve Francii i Británii
  • Francie demonstruje i proti demonstracím

Sarkozy je zároveň předsedou vládní strany UMP (Svaz pro lidové hnutí) a chce za ni příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Jeho politická linie se ale výrazně liší od Chirakovy a prezident by měl raději za nástupce Villepina.

Základní otázkou aféry Clearstream je, zda se Villepin s případným Chirakovým přispěním pokusil poškodit Sarkozyho volební šance.

Sarkozy byl na falešném seznamu majitelů tajných kont v zahraničí, na která měly plynout úplatky za někdejší prodej francouzských fregat Tchaj-wanu.

Aféra poškozuje vládní pravici

Ministr vnitra již podal žalobu na neznámého pachatele a příští týden bude vypovídat před vyšetřujícími soudci. Ti chtějí vyslechnout i některé další politiky, kteří byli rovněž na podvrženém seznamu.

Aféra vyvolává velké znepokojení vládní pravice, která se obává, že na ni doplatí ve volbách.

Opozice vyzývá Chiraka k výměně vlády. Přední činitel Socialistické strany Henri Emmanuelli v sobotu řekl, že nynější krize může nahrát jen extrémům a obrátit voliče proti demokratickým stranám.

Zároveň obvinil Sarkozyho, že věděl od jara 2004, že se ho Villepin pokusil "podrazit", ale z vypočítavosti čekal s žalobou až do letošního ledna.

Aféra dostala název po lucemburské finanční společnosti, přes kterou měly údajné úplatky na údajná konta plynout. Společnost rovněž podala žalobu pro poškozování dobré pověsti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy