Chirac podepíše zákon o práci pro mladé

Red Zah, ČTK
1. 4. 2006 10:00
Paříž - Francouzský prezident řekl, že podepíše zákon o CPE, proti němuž se už měsíc protestuje. Požaduje ale po vládě, aby ho hned pozměnila.

Prezident Jacques Chirac to oznámil v pátečním večerním projevu a nevyslyšel tak hlasy odpůrců zákona.

Prezident měl teoreticky ještě možnost vyvolat nové jednání o zákonu v Národním shromáždění. Právě to po něm požadovali odpůrci zákona.

Krize však pokračuje. Demonstrující totiž požadovali, aby vláda zákon stáhla, což premiér Dominique de Villepin odmítá.

Francouzská Ústavní rada už předtím prohlásila zákon o rovnosti šancí, který zavádí kritizovanou "smlouvu prvního zaměstnání" (CPE), za ústavní. Chirac podle svých slov její rozhodnutí respektoval, ale zároveň vyzval vládu, aby zákon ihned změnila. V úvahu přichází například zkrácení kritizované dvouleté zkušební doby na rok.

Nastane "měření sil"

Vůdce socialistické opozice Francois Hollande ještě před projevem prohlásil, že pokud Chirac okamžitě vyhlásí platnost zákona, čeká Francii "měření sil".

Premiér de Villepin už údajně toto úterý vzhledem k rozsahu protestů nabídl demisi
Premiér de Villepin už údajně toto úterý vzhledem k rozsahu protestů nabídl demisi | Foto: Reuters

Už předem tento krok odmítl také šéf jedné z hlavních odborových ústředen François Chéreque.

Političtí analytici Chirakův případný podnět k novému parlamentnímu jednání o zákonu v podstatě vylučovali už proto, že by znamenal určité zneuznání výroku Ústavní rady.

Navíc by to nepochybně narazilo na nesouhlas premiéra Dominiqua de Villepina, který zákon prosadil a neústupně ho navzdory tlaku ulice hájil. Villepin už údajně toto úterý vzhledem k rozsahu protestů nabídl demisi. Tomu se chce Chirac za každou cenu vyhnout.

Podle zdrojů citovaných francouzskými médii hodlá Chirac zároveň s vyhlášením platnosti zákona navrhnout okamžité jednání vlády se sociálními partnery. Odbory však dosud trvaly na tom, že předběžnou podmínkou jakéhokoli jednání je odvolání CPE.

Studenti blokují dopravu 

Na řadě míst včetně Paříže zradikalizovaní studenti včera blokovali silnice a někde i železnice. Pokračuje rovněž blokáda mnoha univerzit a středních škol.

K blokádám dopravy o víkendu vyzvalo shromáždění studentů z asi 60 univerzit a stovky lyceí v Aix-en-Provence. Jeho účastníci tehdy také požadovali Villepinovu demisi.

Na řadě míst včetně Paříže pokračují demonstrace. Studenti blokují dopravu i školy.
Na řadě míst včetně Paříže pokračují demonstrace. Studenti blokují dopravu i školy. | Foto: Reuters

Zákon budí odpor hlavně proto, že předpokládá dvouletou zkušební dobu a že během této lhůty bude možné zaměstnance bez udání důvodu propustit. Ústavní rada ale došla k závěru, že tato ani další ustanovení zákona o CPE neporušují žádné ústavní zásady.

Villepin jej prosadil v přesvědčení, že přispěje ke snížení nezaměstnanosti mladých, protože zbaví podnikatele obav z najímání nových lidí. Dvě třetiny Francouzů jej ale odmítají.

Konflikt kolem něj se postupně změnil ve vážnou politickou krizi. Na příští úterý už odborové a studentské organizace ohlásily další masové protesty.

 

Právě se děje

Další zprávy