Francie hořela, krajní pravice se směje

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
27. 4. 2006 0:00
Paříž - Půl roku po vzniku nepokojů na předměstích francouzských měst je zřejmé, kdo nejvíc získal - krajní pravice. Uvnitř: INTERAKTIVNÍ MAPA

Podle průzkumu, který minulý týden provedl prestižní francouzský institut IFOP, podporuje v současnosti vůdce krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pena 21 procent Francouzů, což je o pět procent více než na před vypuknutím podzimních násilností.

Více než třetina si myslí, že jeho strana nejlépe reaguje na problémy Francouzů.

Infobox

Nepokoje 2005

PŘIPOMEŇTE SI PODZIMNÍ NEPOKOJE V INTERAKTIVNÍ GRAFICE:

Jak hodně to je, vynikne ve srovnání s podporou premiéra Dominiqua de Villepina, která se minulý týden propadla na 24 procent, což je vzhledem ke statistické chybě totožný výsledek jako u Le Pena.

Villepin je přitom považován za vážného uchazeče o post pravicového kandidáta v prezidentských volbách příští rok.

Třetina Francouzů má extremisty za obohacení

"Le Pen na vlně nepokojů a protestů nepochybně vydělal," uvedl pro agenturu Reuters Christophe Barbier, zástupce šéfredaktora deníku L´Express.

Stejný názor zastává Frederic Dabi z institutu IFOP. "To, co všechny násilné protesty z poslední doby spojuje, je fakt, že z nich profitují antisystémové strany," řekl Dabi deníku New York Times.

Příklon Francouzů ke krajní pravici dokázal i další průzkum, podle nějž si více než třetina z nich myslí, že její názory obohacují politickou debatu.

Při podzimních nepokojích hořely tisíce aut
Při podzimních nepokojích hořely tisíce aut | Foto: Reuters

Jeho potenciální soupeři z řad krajní pravice navíc nezahálejí a kampaň pro volby spustili už nyní. Phillipe de Villiers, šéf Hnutí pro Francie, zaměřeného proti imigrantům, při startu svého agitační turné odsoudil postupující islamizaci Francie a zdůraznil, že islám není slučitelný se sekulárními zásadami francouzské demokracie. Podle něj by měla být například zakázána výstavba veškerých mešit.

Letiště v ohrožení, pracují tam muslimové

Villiers zašel ještě dál a největší pobouření vyvolal tvrzením, že pařížské letiště Charlese de Gaulla je v ohrožení, protože se mezi jeho zaměstnanci nacházejí islámští radikálové. Kniha s názvem Mešity v Roissy, která tuto teorii rozvíjí, vychází ve Francii právě dnes.

Šéfové letiště v deníku Le Parisien Villiersova obvinění bagatelizovali s tím, že jde o zanedbatelný problém a podezřelí zaměstnanci jsou pod přísnou kontrolou.

Ministr vnitra Nicolas Sarkozy, další z politiků, kteří by se rádi viděli jako nástupci Jacquese Chiraka v Elysejském paláci, se v předtuše vydávané knihy vydal na preventivní obhlídku letiště, aby tak dal najevo, že žádné bezpečnostní riziko nepodceňuje.

Premiér Villepin a ministr vnitra Sarkozy se střetnou o kandidaturu na prezidnta. Z jejich souboje může profitovat Le Pen
Premiér Villepin a ministr vnitra Sarkozy se střetnou o kandidaturu na prezidnta. Z jejich souboje může profitovat Le Pen | Foto: Reuters

Zlý muž Sarkozy

Sarkozy se snaží programově profilovat jako "zlý muž", pokud jde o imigranty a bezpečnost, a ubírat tak hlasy populistům, jako jsou Le Pen a Villiers. Podle názoru některých analytiků v tom zachází až příliš daleko a smazává tak rozdíl mezi klasickou pravicí a její extremistickou odrůdou.

Jeho přístup navíc může vést k rozdělení pravice, což by mohlo opět hrát do karet Le Penovi. Mohl by se tak opakovat jeho úspěch z předchozích voleb, jen s tím rozdílem, že by do druhého kola postoupil společně s kandidátem levice.

Le Pen se v posledních prezidentských volbách v roce 2005 dokázal dostat do druhého kola, když v tom prvním překvapivě vyřadil socialistického kandidáta Lionela Jospina. V rozhodujícím hlasování ho Jacques Chirac porazil poměrem hlasů 82 procent oproti osmnácti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy