Brutální popravčí a šéf mravnostní policie Islámského státu. Zemřel nejhledanější belgický terorista

Martin Novák Martin Novák
22. 8. 2018 7:45
Hicham Chaib velel obávaným jednotkám jakési nábožensko-mravnostní policie. Působil v Rakce, baště Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu v Mosulu.
Bojovníci Islámského státu v Mosulu. | Foto: Reuters

Brusel - Mimořádně brutální a surový zabiják teroristické organizace Islámský stát Hicham Chaib zemřel. Na Facebooku to oznámila Belgičanova rodina, ačkoliv nesdělila podrobnosti o jeho smrti.

Informaci zveřejnil belgický expert na džihádismus Pieter Van Ostaeyen, který profily islamistů a jejich příbuzných na sociálních sítích sleduje.

Zpráva o smrti Chaiba se objevila už loni, údajně měl zemřít při operaci irácké armády ve městě Tel Afar nedaleko Mosulu. Jeho rodina ale tehdy informaci popřela.

Hicham Chaib velel jednotkám jakési nábožensko-mravnostní policie, zvané Hisba. Ta na územích dobytých Islámským státem (IS) vynucovala na obyvatelích dodržování islámských zásad a náboženských předpisů tak, jak je vykládala doktrína IS. Lidi obviněné z nedodržování předpisů příslušníci této policie tvrdě trestali. Stínali hlavy, usekávali ruce, mučili je nebo alespoň zavírali do vězení.

Chaib figuroval na seznamu nejhledanějších belgických teroristů. V březnu 2016 se po teroristických útocích v metru a na letišti v Bruselu objevil na propagandistickém videu džihádistů. Jménem Islámského státu se k atentátům přihlásil a na záznamu pak zastřelil kurdského zajatce.

"Jako vy bombardujete naše muslimy vašimi F-16, my zabíjíme vaše lidi. Jak z našich žen děláte vdovy, my děláme vdovy z vašich žen. Jako děláte sirotky z našich dětí, my děláme sirotky z vašich," prohlásil Belgičan na záznamu.

Sedmatřicetiletý Belgičan marockého původu vyrůstal v Antverpách na předměstí Borgerhout. Byl aktivní v radikální islamistické skupině Sharia4Belgium, kterou úřady postavily mimo zákon a jejíž vůdce Fouad Belkacem si odpykává patnáctiletý trest vězení za podporu terorismu a nábor džihádistů pro válku v Sýrii a Iráku. Skupina byla také pověstná tím, že vyhrožovala gayům z řad belgických muslimů násilím a smrtí.

Mezi těmi, kteří odešli do Sýrie, byl v březnu 2013 také Chaib. V hierarchii Islámského státu rychle stoupal a stal se šéfem náboženské policie v Rakce, největším městě kontrolovaném IS v Sýrii.

Před třemi měsíci vynesl irácký soud rozsudek smrti nad třicetiletým Belgičanem marockého původu Tarekem Jadaounem, kterého irácká armáda loni zajala v bitvě s Islámským státem v Mosulu. Jadaoun, stejně jako Chaib, vystupoval na propagandistických videích IS a hrozil v nich Evropě teroristickými útoky.

Podle Mezinárodního protiteroristického centra odešlo do Sýrie a Iráku více než pět stovek belgických islamistů. Organizace Islámský stát loni ztratila drtivou většinu území, která předtím dobyla v Sýrii a Iráku. Včetně největších měst Rakky v Sýrii a Mosulu v Iráku. Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí však nebyl dopaden ani zabit a pravděpodobně se skrývá v Iráku.

Podívejte se na reportáž zpravodajky Aktuálně.cz: Mosul zeje prázdnotou, všude je cítit zápach mrtvol

Mosul zeje prázdnotou. Centrum je vybombardované, vzduchem se line zápach mrtvol | Video: Simona Fendrychová
 

Právě se děje

Další zprávy