Camp David - První setkání amerického prezidenta George W. Bushe s novým britským premiérem začalo uvolněně: Hravou otočku v golfovém vozíku následovaly k večeři svíčková, šťouchané brambory a zelené fazole.
Neformální atmosféra rekreačního sídla amerických prezidentů v Camp Davidu jasně ukázala, že přátelství obou velmocí zůstává i po odchodu Tonyho Blaira z vrcholné politiky těsné. Otázka ale zní "jak moc".
Bush: S Brity sdílíme hodnoty
"Prezident chce zjistit, zda je nový premiér spolehlivým spojencem," řekl AP expert z Centra pro strategická a mezinárodní studia Simon Serfaty. "Na místě je slovo znovuujištění. Nejde tu o svatbu. Je to rande."
Na tiskové konferenci po schůzce Bush uvedl: "USA a Velká Británie sdílejí stejné hodnoty, co se týká svobody."
"Partnerství našich zemí vychází ze sdílení těchto hodnot," doplnil ho Brown. Dodal, že s Bushem shodli na potřebě přijmout další, ještě tvrdší ekonomické sankce vůči Íránu kvůli jeho jadernému programu.
"Svět Spojeným státům dluží"
Brown s Bushem jednají o celé škále témat od světového obchodu, klimatických změn a amerických plánů na vybudování základny protiraketové obrany v Evropě až po problematiku Iráku, Kosova, Íránu či Dárfúru.
Přes velká očekávání Brown zatím neoznámil, že na rozdíl od svého předchůdce mění přístup k USA. Tony Blair si kvůli vstřícnému vztahu k Bushově administrativě a obzvláště rozhodnutí o válce v Iráku vysloužil přezdívku "americký pudl".
Brown zdůraznil, že Británie bude dále aktivně podporovat Spojené státy v boji proti mezinárodnímu terorismu.
Spojenectví s USA pak označil za "nejdůležitější bilaterální vztah", jaký má Británie s jiným státem. Dodal, že svět je dlužníkem Spojených států za jejich válku proti terorismu..
Někteří britští poslanci jsou naštvaní
"Jako premiér se chci zasadit o ještě větší utužení našich vztahů s USA," prohlásil Brown a zdůraznil, že sdílené ideály v minulých staletích spojily osudy obou zemí. Tento těsný vztah by měl pomoci při boji proti šíření jaderných zbraní, globální chudobě, klimatickým změnám a globálnímu terorismu, dodal šéf britské vlády.
Jeho tón vyvolal nevoli u levicového křídla labouristické strany, která zatím dodržovala s Brownem příměří.
"Je v britském národním zájmu aby byla těsně spojována s možná nejextrémnější administrativou, kterou USA kdy měly? Ne není," řekl Peter Kilfoyle, bývalý ministr obrany.
"S Amerikou máme velmi silné kulturní vazby a Gordon má pravdu, když je vyzdvihuje. Neměli bychom ale naznačovat, že Bush je člověkem, který umí řešit problémy," dodala poslankyně Ann Cryerová.
Po tiskové konferenci odjede Brown do New Yorku, kde pronese řeč před Valným shromážděním Organizace spojených národů. Poté se setká s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem