"Nemůžete mít všechno." Pozorovatele zaskočilo gesto mezi Putinem a Si Ťin-pchingem

lis lis
23. 5. 2024 13:44
Čínský prezident Si Ťin-pching v doprovodu armádní kapely a mávajících dětí v Číně vřele přivítal šéfa Kremlu Vladimira Putina. Oba politici si po návštěvě potřásli rukou, a dokonce se krátce objali. Washington v diplomatické reakci varoval Peking, že "nemůže mít všechno". Zahraniční média o setkání píší hlavně v souvislostí s tím, že vztah mezi Putinem a Si Ťin-pchingem dostal nový náboj.
První zahraniční cesta Vladimira Putina po znovuzvolení mířila do Číny. Zmíněné gesto je vidět na konci videa. | Video: Reuters

Putin po svém zvolení na páté funkční období zamířil na první zahraniční cestu právě do Číny. "Spoléhá na svého 'drahého přítele' v Číně, že bude nadále podporovat válečnou ekonomiku jeho země, a to i prostřednictvím nákupu ropy," napsal ve čtvrtek washingtonský think-tank Atlantic Council.

"Zároveň se Si snaží zajistit Číně partnera, protože její ekonomika čelí snižování investic ze strany Evropy a novým celním sazbám ze strany Spojených států," vysvětlila americká organizace zaměřující se na oblast mezinárodních vztahů a bezpečnosti.

Podle prohlášení čínského ministerstva zahraničních věcí na tiskové konferenci po skončení jednání oba lídři představili své vize budoucích mezinárodních vztahů, které jsou podle nich stabilnější a příznivější pro světový mír než "světový řád vedený Západem".

Si označil čínsko-ruské vztahy za "vzor" mezinárodních vztahů. Narážel i na kritiku Washingtonu, když řekl, že přetrvává "přízrak mentality studené války" a "hegemonie, bloková konfrontace a mocenská politika" nadále ohrožují globální bezpečnost", uvádí se v prohlášení.

Zahraniční média o setkání politiků informovala především jako o "přátelském" a odkázala i na jejich krátké objetí. "Oba lídři projevili kamarádství, přivítali novou éru v čínsko-ruských vztazích," psal například server Newsweek.

"Čtvrteční setkání Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina v Pekingu nenechalo nikoho na pochybách o tom, jak těsně sladění jsou čínský a ruský vůdce ve své vizi světa - a o posilování "mocné hnací síly" jejich autokratického dua," napsala americká televize CNN.

I Spojené státy se ke schůzce vyjádřily. Čínu varovaly, že "nemůže chtít víc, než je možné", když se "objímá s Ruskem". "Nemůžete chtít mít dobré, silnější a prohloubené vztahy s Evropou a dalšími zeměmi a zároveň pokračovat v podněcování největší hrozby pro evropskou bezpečnost za dlouhou dobu," řekl ve čtvrtek novinářům hlavní zástupce mluvčího ministerstva zahraničí USA Vedant Patel v narážce na roli Číny ve válečném hospodářství Ruska.

Minulý týden zároveň Si navštívil Evropu uprostřed zvýšených třenic se státy Evropské unie kvůli řadě otázek, od špionáže po obvinění, že Čína zaplavuje kontinent levnými elektromobily. 

Si a Putin vyhlásili "partnerství bez hranic" jen několik dní před invazí v únoru 2022. Čína, která je nyní největším dovozcem ropy z Ruska, se stala ekonomickým záchranným lanem pro sankcemi zničené Rusko. Hodnota vzájemného obchodu se vyšplhala z přibližně 140 miliard dolarů v roce 2021 na 240 miliard dolarů v loňském roce, což Moskvě prospělo, ale zároveň prohloubilo její závislost na Pekingu. Čína trvá na tom, že je vůči konfliktu na Ukrajině neutrální.

"Rusko to nedomyslelo." Z Číny přišla překvapivá předpověď o agresi na Ukrajině (celý článek s videem zde)

Jak by mohla vypadat budoucnost války na Ukrajině, popsal profesor válečných studií Michael Clarke | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy