Britští školáci: Na kolo a pak na váhu

lem
30. 6. 2006 11:30
Londýn/Praha - Tony Blair se pustil do reformy školství, jejíž úspěch je zatím ve hvězdách. Usiluje totiž, aby byl britský dorost zdatnější.
Foto: Aktuálně.cz

Kdo by neznal Oxford nebo Cambridge. Prestižní univerzity, na které míří tisíce studentů z celého světa, patří k nejkvalitnějším na světě. Celkově však Britové se svým školstvím spokojeni nejsou.

Centrální plánování brzdí rozvoj škol, konkurenceschopnost britských žáků v mezinárodním srovnání klesá a na úspěchy na jaře odsouhlasené reformy školství se teprve čeká.

Cyklostezky za miliardu

Přestože ve škole jde hlavně o vzdělávání, britský premiér Tony Blair se s velkou vervou pustil do vylepšování fyzické připravenosti dětí.

Nejenže mají britští školáci od minulého roku více hodin tělesné výchovy a do školy chodí celého půl roku v krátkých šortkách nehledě na počasí, nyní po nich vláda navíc chce, aby více jezdili na kole a pravidelně kontrolovali svoji váhu. Prospěje to nejen jejich zdraví, ale také životnímu prostředí.

Tříletý projekt výstavby cyklostesek má britskou vládu přijít na 1,2 miliardy korun.
Tříletý projekt výstavby cyklostesek má britskou vládu přijít na 1,2 miliardy korun. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tříletý projekt výstavby cyklostezek má britskou vládu přijít na 1,2 miliardy korun.

"Když děti posadíme na kolo dostatečně brzy a budeme přitom dbát na bezpečnost, bude to dobré pro jejich zdraví i pro ochranu přírody. Zároveň tím budeme bojovat proti dopravním zácpám," uvedl ministr dopravy Douglas Alexander.

Právě v množství cyklostezek Británie zatím za ostatními evropskými zeměmi pokulhává. I když počet cyklistů vzrostl v Londýně v posledních pěti letech o 50 procent, metropole má stále co dohánět.

Místo coly padá z automatu mléko

A aby toho nebylo málo, od příštího roku se budou malí Britové povinně vážit. Důvodem je prudce rostoucí počet obezních dětí. Britské ministerstvo školství však bude muset na svoji stranu získat ještě rodiče, protože podobný "zásah do soukromí" vyžaduje jejich souhlas.

Pro naše zdraví je rizikový jak dlouhodobý nedostatek, tak i dlouhodobý nadbytek bílkovin ve stravě.
Pro naše zdraví je rizikový jak dlouhodobý nedostatek, tak i dlouhodobý nadbytek bílkovin ve stravě. | Foto: Aktuálně.cz

"Čelíme časované bombě a toto je jedna z cest k řešení problému," vysvětlila mluvčí ministerstva.

Dětská obezita zasáhla již i Británii. Z prodejních automatů tu proto místo oblíbené Coca Coly padá stále častěji čerstvé mléko. Za ně si však musí britští školáci zaplatit. Rozhodla o tom již v 70. letech pozdější premiérka Margaret Thatcherové, tehdy ještě jako ministryně školství.

Výjimky ale existují i na Ostrovech, tedy přesněji ve Skotsku. Stejně jako na školní oběd zde mají děti ze sociálně slabšich rodin nárok na mléko zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy