Češi jsou vzdělanci, usoudili ve Vídni

Simona Holecová
9. 2. 2006 19:45
Vídeň - Po sérii studií, které odhalily klesající úroveň vzdělanosti, přišla z Rakouska injekce pro sebevědomí země. Češi dostali nálepku vzdělanců.

Tým vídeňského Institutu pro výzkum vzdělanostní ekonomiky (IBW) zveřejnil výtah své listopadové studie, v níž vědci porovnávali úroveň vzdělání v zemích střední a východní Evropy.

Srovnání prováděli jak mezi jednotlivými státy, tak mezi jejich regiony. Nepoužívali však klasické členění, v němž se třeba Česko dělí do třinácti krajů, ale takzvané NUTS - územní členění používané v metodice Evropské unie.

Česko skončilo ve studii Kurta Schmida a Helmuta Hafnera na špici. Pokud jde o země, na vyšší příčku dosáhlo už jen Estonsko.

Ve srovnání jednotlivých regionů pak bezkonkurenčně zvítězila Praha.

"Pokud jde o regiony, zvítězila Praha s velkým náskokem," uvedl Kurt Schmid.

Praha - vzdělanců ráj

Studie vznikla jako pomůcka pro rakouské investory, kam se po rozšíření Evropské unie obracet: Co od zaměstnanců dané země, která buďto již do EU vstoupila, anebo se na vstup připravuje, mohou očekávat.

Foto: Tomáš Daněk

Vědci k výsledkům přišli porovnáváním takzvaného HR-indikátoru. (HR od anglických slov Human Resources = lidské zdroje).

"Šlo o srovnání kvantitativních dat - odvozených od dosaženého vzdělání občanů jednotlivých zemí," píší autoři studie.

Tedy například: země, která má populaci, v níž všichni dosáhli alespoň na ukončené základní vzdělání, dosáhne na indikátor HR-100.

Nejvyšší možná hodnota (HR-300) by znamenala, že všichni z populace úspěšně dokončili vysokou školu. Což je nereálné - v zemích Evropské unie, Česko nevyjímaje - až deset procent populace nedokáže dosáhnout na vyšší vzdělání než základní.

Krajové rozdíly

Pod tímto měřítkem nasbírala nejvíce bodů - plných 208 - Praha. Logicky, neboť velké firmy, které nasávají mladé mozky z celé republiky, mají v tuzemsku zpravidla sídlo v hlavním městě.

Důležité zjištění však je, že ani další regiony za Prahou nijak výrazně nezaostávají. Český "NUTS" Jihovýchod skončil mezi třiašedesáti srovnávanými regiony šestý (189 bodů), Severovýchod sedmý; stejně jako Jihozápad (187 bodů).

V dalších zemích jsou mnohem výraznější krajové rozdíly. Například v Chorvatsku činí rozpětí mezi "nejchytřejším" a nejméně vzdělaným regionem plných 48 bodů.

Foto: Tomáš Daněk

"To poukazuje na velmi nerovnoměrné rozložení lidského kapitálu a znamená to výrazné zaostávání rozvoje daného regionu," popisují vědci.

Česko mělo výhodu

Celé srovnání, tak lichotivé pro Česko, má ovšem jedno velké ale.

"Použitá metodika zvýhodňuje státy, jejichž vzdělávací systém produkuje velké množství maturantů a majitelů vysokoškolských diplomů," upozorňuje Schmid.

Rakousko například dopadlo nedobře, protože na rozdíl od většiny ostatních států (včetně Česka) nezahrnuje do nejvyššího stupně vzdělání - takzvaného tercieru - vyšší odborné školy.

Vyšší školy patří v Rakousku na stupeň středoškolský. Země se tak automaticky ošidila o mnoho bodů HR.

Naopak Česko, jež teprve zavádí jednotné maturitní zkoušky, které budou garancí, že absolvent střední školy má naležité vzdělání, je z tohoto pohledu velmi zvýhodněno.

#reklama 

 

Právě se děje

Další zprávy