Britský parlament bude vyšetřovat věznici CIA

Roman Gazdík
23. 10. 2007 8:10
Tajné zařízení mělo být na ostrově Diego Garcia
Gordon Brown má problém
Gordon Brown má problém | Foto: Reuters

Londýn - Zahraniční výbor britského parlamentu prošetří, zda se na britské půdě mohly nacházet tajné věznice CIA. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Děje se tak na nátlak mezinárodní neziskové organizace Reprieve, která obhajuje některé vězně - včetně několika britských občanů - držené ve věznici Guantánamo.

Clive Stafford Smith, ředitel pro právní záležitosti organizace si je "naprosto a kategoricky jistý", že byli vězni CIA na ostrově Diego Garcia drženi.

"Je životně důležité vědět, kolik vězňů prošlo britským územím, jak dlouho tam byli drženi a co se s nimi stalo. Byli mučeni? Kde se nacházejí dnes? Někdo musí být učiněn veřejně zodpovědným za toto obrovské porušování lidských práv," je možné dočíst se ve Smithově prohlášení na internetových stránkách Reprieve.

Podle organizace je britská vláda "možným spoluviníkem v nejvážnějších zločinech proti lidskosti: mizení lidí, mučení a dlouhodobém zadržování bez možnosti komunikace".

Čtěte také: Tajné věznice CIA nezrušila, stále existují

Věznice zde jsou, tvrdí Rada Evropy i americký generál

K prověření existence možných věznic na ostrově, který patří Británii už od napoleonských válek, vyzývají parlament i někteří poslanci.

Barry McCaffrey: Guantánamo, Bagrám, Diego Garcia...
Barry McCaffrey: Guantánamo, Bagrám, Diego Garcia... | Foto: wikipedia

"Znovu a znovu spoléhala vláda Spojeného království v této záležitosti na ujišťování USA a odmítala sama tyto záležitosti prošetřit. Je čas na to, aby vytáhla hlavu z písku a na tato obvinění se podívala," prohlásil dle Guardianu konzervativní poslanec Andrew Tyrie.

O tajných věznicích na ostrově se spekuluje už delší dobu, posledním impulsem ke kampani Retrieve byla zpráva Rady Evropy, která letos v červnu existenci těchto zařízení na ostrově potvrdila.

Čtěte také: Rada Evropy: Věznice CIA v Evropě jsou fakt

"Obdrželi jsme navzájem souhlasející informace, že úřady Spojených států používaly ostrov Diego Garcia, za který odpovídá Velká Británie, ke 'zpracovávání' vysoce důležitých vězňů," prohlásil autor zprávy Dick Marty. Jako své zdroje uvedl také některé vysloužilé i aktivní důstojníky CIA.

Zajímavé také je, že nejméně jeden americký generál měl podle Retrieve připustit, že na atolu Diego Garcia tajná věznice CIA skutečně existuje.

Foto: Aktuálně.cz

Pátého prosince 2006 měl čytřhvězdičkový generál Barry McCaffrey o domnělých teroristech říci, že "jsou za mřížemi, jsou mrtví, jsou zadrženi. Máme je na místech jako Diego Garcia, na letišti v Bagrámu, na Guantánamu". Podobné prohlášení dle Reprieve učinil stejný generál i v květnu 2004.

Podle Guardianu se britská vláda v posledních třech letech - a naposledy před měsícem  - několikrát Spojených států na možné vězně na ostrově dotazovala, ale vždy byla ujištěna, že zde žádní podezřelí z terorismu zadržováni nejsou.

Existenci nespecifikovaných věznic na cizí půdě v září minulého roku přiznal i americký prezident Bush.

Čtěte také: Bush: Teroristy jsme věznili v cizině

Ví se, že od roku 1985 na Diego Garcia skutečně vězeňské zařízení existuje. Britská vláda také přiznala, že jedna z budov na ostrově začala být používána jako vězení po útocích 11. září.

Potenciální vězni mohou být drženi i na lodích. Tuto možnost připustil zvláštní zmocněnec OSN pro lidská práva Manfred Nowak, který má informaci údajně z "hodnověrných zdrojů". O věznicích na lodích mluví také někteří zadržení z Guantánama.

Přichází armáda, budete se stěhovat

Foto: Aktuálně.cz

Není to poprvé, co se maličký ostrov nacházející se 1600 kilometrů na jih od Indie dostal na titulní stránky novin.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let odtud bylo - podle britských soudů protiprávně - vládou Spojeného království vystěhováno na 2000 původních obyvatel na Seychely a později na Mauricius, a to ačkoliv jsou tito lidé plnoprávnými britskými občany.

Většina z nich se nikdy s odsunem nesmířila a chce se na ostrov vrátit. Jejich právo na návrat už britské soudy několikrát potvrdily, vláda to však stále odmítá.

Čtěte také: Vyhnala je základna USA. Po 40 letech se smějí vrátit

Ostrov totiž od té doby slouží jako důležitá vojenská základna Spojených států. Původně měla za úkol kontrolovat především Indii, která byla během studené války spojencem Sovětského svazu.

Strategicky je také důležitá poměrná blízkost základny vůči potenciálním nepřátelům na Blízkém východě. Ostrov tak byl využit i během invazí do Afghánistánu roku 2001 a Iráku 2003. Nyní zde USA mají 3200 vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy