Bush: Teroristy jsme věznili v cizině

CNN, ČTK, mav
7. 9. 2006 12:18
Washington - Americký prezident poprvé přiznal, že CIA zadržovala podezřelé z terorismu ve věznicích mimo USA. Kde jsou, neřekl.
Foto: Reuters

V projevu z Bílého domu Bush obhajoval existenci věznic argumentem, že právě díky informacím od zadržovaných se podařilo zabránit několika dalším teroristickým útokům.

"Jsou ve vazbě, takže nemůžou vraždit naše lidi," citovala prezidenta CNN. Prezident zároveň důrazně popřel, že by vězně CIA mučila.

Foto: Aktuálně.cz

"Nejdůležitějším zdrojem informací o teroristech, jejich skrýších a plánech jsou teroristé sami. Proto bylo nezbytné dopravit
tato individua do míst, kde mohla být tajně zadržována, vyslýchána odborníky a v případě potřeby souzena za teroristické činy," prohlásil Bush na setkání s pozůstalými obětí 11. září.

Ministr obrany USA Rumsfeld
Ministr obrany USA Rumsfeld | Foto: reuters
  • Pentagon vydal nové pokyny, jak vyslýchat
    Smí se lichotit, nesmí mučit a svlékat do naha

Zdůraznil, že výslechy těchto vězňů přinesly velmi důležité zpravodajské informace, které umožnily zabránit dalším teroristickým útokům nejen v USA, ale i v Evropě a dalších částech světa.

Na celý program podle něj dohlíželi vládní právníci a experti CIA. Uvedl, že výslechy byly tvrdé, ale zdůraznil, že jejich součástí nebylo mučení. "Tento program nám pomohl zabránit hromadným vrahům v dalších zločinech a byl pro Ameriku neocenitelný," dodal.

A teď na Guantánamo

Čtrnáct důležitých vězňů převezme do péče ministerstvo obrany a převeze je na Guantánamo.

Jsou mezi nimi Chálid šajch Muhammad, považovaný za muže číslo tři v Al-Káidě, údajná bývalá "čtyřka" této teroristické sítě abú Zubajdá a jeden z organizátorů útoků z 11. září Ramzí bin Šibh.

Foto: Reuters

Americká vláda rovněž slíbila, že zajistí vězňům na Guantánamu lidské zacházení a práva, jaká jim náleží podle Ženevské konvence pro zacházení s válečnými zajatci.

Přesto ale budou někteří z těchto práv vyjmuti, pro ně mají Američané označení "nepřátelský bojovník". Jedná se zejména o lidi zapletené s Al-Káidou a Talibanem.

Vojenské tribunály by mohly začít vězně zadržované na americké základně Guantánamo na Kubě soudit počátkem příštího
roku. Podmínkou je, že Kongres schválí novou legislativu, která procesy umožní.

Zvláštní soudy

O tajných věznicích informovala americká média, ale Washington se k těmto informacím oficiálně nikdy nevyjádřil.

Zprávy o tajných věznicích způsobily roztržku mezi USA a jejich evropskými spojenci. Rada Evropy dokonce nařídila vyšetřování, které potvrdilo, že přes území řady evropských států byly přepravovány a přinejmenším nějakou dobu tam byly i
zadržovány osoby podezřelé z terorismu.

Doma se Bush pokouší prosadit, aby podezřelí z terorismu byli postaveni před zvláštní soudy. Americký nejvyšší soud však návrh zamítl, neboť podle něj odporuje americkému i mezinárodnímu právu.

Vláda se hájí faktem, že Guantánamo leží na Kubě a nikoli na americkém území, a tudíž nespadá pod americkou ústavu. Nyní chce prezident návrh zákona znovu předložit Kongresu.

 

Právě se děje

Další zprávy