Británie vydala do USA obchodníka obviněného z propadu na burze. Hrozí mu až 380 let za mřížemi

ČTK ČTK
8. 11. 2016 18:02
Británie vydala do USA obchodníka s cennými papíry Navindera Saraa. Ve Spojených státech mu za podíl na takzvaném bleskovém propadu amerických akcií hrozí, že zbytek života stráví ve vězení. Sarao podle amerických vyšetřovatelů manipuloval s akciovým trhem pomocí upraveného počítačového programu, jímž generoval rozsáhlé prodejní příkazy akciových kontraktů na chicagské burze CME, které prudce srazily ceny.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Londýn/Washington – Britské úřady vydaly do Spojených států obchodníka s cennými papíry Navindera Saraa, který je obviněn z podílu na takzvaném bleskovém propadu amerických akcií z roku 2010. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo spravedlnosti.

Britský soud potvrdil jeho vydání minulý měsíc. Sedmatřicetiletý britský občan Sarao čelí v USA obvinění z 22 trestných činů a hrozí mu až 380 let vězení. Obchodník vinu popírá a veřejně pouze sdělil, že v tom, co dělal, si vedl dobře.

Sarao dorazil do USA v pondělí, uvedl mluvčí ministerstva. Ve středu dopoledne se má objevit před federálním soudem v Chicagu.

Saraa loni v dubnu zatkla britská policie. Americké ministerstvo spravedlnosti jej už dříve obvinilo z podvodů a manipulace, jež hrály roli v takzvaném "flash crash" na Wall Street z května 2010. V srpnu byl obchodník propuštěn na kauci. Odvolání proti svému vydání Saraovi britský soud v říjnu zamítl.

Přední index amerických akcií Dow Jones Industrial Average se 6. května 2010 během necelé půl hodiny propadl o více než 1000 bodů a tržní hodnota akcií ztratila téměř bilion dolarů. Několik minut trh chaoticky kolísal v obrovských výkyvech, než v dalších zhruba 20 minutách téměř celou ztrátu smazal.

Sarao podle amerických vyšetřovatelů manipuloval s akciovým trhem pomocí upraveného počítačového programu, jímž generoval rozsáhlé prodejní příkazy akciových kontraktů na chicagské burze CME, které prudce srazily ceny. Tyto obchody pak Sarao zrušil a koupil akciové kontrakty zpět za nižší ceny. Při bleskovém propadu akcií v květnu 2010 tím podle amerických úřadů získal téměř 875.000 dolarů (zhruba 21 milionů Kč) a celkově si prý během pěti let nezákonně vydělal kolem 40 milionů dolarů (téměř miliardu Kč). Operoval přitom z domu svých rodičů blízko londýnského letiště Heathrow.

V červenci americký soud potrestal třemi lety vězení obchodníka Michaela Cosciu. Trest pro první osobu odsouzenou za tento typ manipulace s trhem byl podstatně nižší, než se čekalo, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy