Jsem rozzuřená, nikdo nás neposlouchá. Demonstranti v Londýně žádali nové referendum

Reuters Zahraničí ČTK Reuters, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2019 18:33
Bitva o brexit se z britského parlamentu přenesla také do ulic Londýna. Desetitisíce zastánců setrvání Británie v Evropské unii v sobotu pochodovaly centrem Londýna směrem k parlamentu, kde se kvůli brexitu konalo první sobotní zasedání od roku 1982. Demonstranti požadují nové referendum o odchodu z EU a podle webu BBC s nadšením přivítali rozhodnutí odložit schválení nové brexitové dohody.

Přesné informace o počtu účastníků nebyly odpoledne k dispozici. "Neposkytujeme odhady počtu, protože je to taková nepřesná věda. Nicméně, je poctivé říct, že trasa průvodu je nyní velmi přeplněná," uvedla londýnská policie na Twitteru. Agentura Reuters uvedla, že v době, kdy již začátek průvodu dorazil před parlament, čekaly ještě tisíce lidí v Hyde Parku na to, aby mohly vyrazit na pochod. Podle organizátorů se účast blížila milionu lidí.

V parlamentu probíhalo první sobotní zasedání od války o Falklandy v roce 1982. Po více než třech letech složitých jednání stále není jisté, jak a kdy brexit nastane. Premiér Boris Johnson se snažil o schválení nové rozvodové dohody s EU, ale dolní komora parlamentu její přijetí v sobotu přinejmenším odložila.

Po ohlášení výsledku hlasování v Dolní sněmovně v ulicích zavládlo nadšení, píše BBC. Britští novináři předtím na Twitteru uváděli, že hluk z manifestace bylo během rozpravy poslanců o brexitové dohodě slyšet i uvnitř zasedacího sálu.

V průvodu šel starosta i Patrick Stewart

V čele protestního průvodu stál londýnský starosta Sadiq Khan, představitel opoziční Labouristické strany a odpůrce odchodu z EU. Objektivy fotografů na akci zachytily například také herce Patricka Stewarta, který se proslavil jako kapitán Picard v seriálu Star Trek: Nová generace.

Nálada protestujících se pohybovala od hněvu k zoufalství, uvedly agentury. Jsou mezi nimi i mladí lidé, kteří nemohli hlasovat v době referenda v roce 2016 a označují boj za další hlasování za určující politickou událost svého života.

"Jsem rozzuřená, že nás nikdo neposlouchá. Téměř všechny průzkumy veřejného mínění ukazují, že nyní lidé chtějí zůstat v EU," řekla Reuters šestapadesátiletá Hannah. "Je to národní katastrofa, která čeká, až nastane, a zničí ekonomiku," dodala.

Mnoho demonstrantů neslo transparenty, které přirovnávaly brexit ke zvolení  Donalda Trumpa prezidentem USA. Některé vyzdvihovaly podobnosti mezi americkým prezidentem a Johnsonem.

"Nelíbí se mi, jakým místem se tento stát stává. Stali jsme se rozzlobenější zemí než před referendem," řekl třiatřicetiletý strojní inženýr Phil Canney. "Kdyby to, co Johnson dnes předložil parlamentu, bylo argumentem v referendu, drtivě by prohráli. Vzali výsledek, utekli a nyní jím omlouvají naprosto všechno, co chtějí udělat," dodal.

James McGrory, lídr hnutí Hlasování lidu, které pochod organizoval, před protestem řekl, že vláda by měla dbát na hněv proevropansky zaměřených lidí a uspořádat další referendum o členství v EU. "Tato nová dohoda nemá nic společného s tím, co lidem slíbili. Veřejnost si zaslouží další šanci vyjádřit se," řekl.

Organizátoři jsou přesvědčeni, že demonstrace bude počtem účastníků podobná březnovému shromáždění, kterého se podle nich zúčastnil jeden milion lidí. Protest takové velikosti by patřil mezi největší v Británii. Tvrzení o milionu účastníků ale v březnu média zpochybňovala.

V referendu v roce 2016 odchod Británie z EU podpořilo 17,4 milionu hlasujících, tedy 52 procent. V EU si přálo zůstat 16,1 milionu hlasujících. Některé průzkumy veřejného mínění ukazují mírný přesun k zastáncům členství v EU, není ale patrná přesvědčivá změna postojů. Mnoho voličů uvádí, že jsou z brexitu stále více otrávení.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 5 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy