Johnson poslal Tuskovi dva dopisy. První žádá o odklad, druhý ho označuje za chybu

ČTK Zahraničí Reuters ČTK, Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 20. 10. 2019 0:37
Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Předseda Evropské Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s žádostí o odklad brexitu. Podle BBC ale dopis nepodepsal, naopak k němu připojil další podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad brexitu za chybu.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Na očekávané hlasování o nové brexitové dohodě v sobotu vůbec nedošlo poté, co vláda prohrála úvodní hlasování o pozměňovacím návrhu. Sněmovna poměrem 322 hlasů ku 306 odsouhlasila, že s definitivním schválením brexitové dohody se musí počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva.

Tím pádem vstoupil do hry zákon z minulého měsíce, který stanovuje, že vláda musí požádat o tříměsíční odklad brexitu, pakliže do sobotního data parlament neschválí "rozvodovou" úmluvu, případně odchod z EU bez dohody. To také Johnson splnil, když Tuskovi následně poslal dopis se žádostí o odklad. Podle BBC a The Sunday Times je odeslaná žádost o odklad nepodepsanou fotokopií textu dopisu, jak je uveden ve zmíněném zákoně.

Na Twitteru se záhy objevila kopie druhého, už podepsaného dopisu, v němž Johnson píše, že věří, že do termínu brexitu 31. října Velká Británie stihne přijmout všechna potřebná legislativní opatření pro odluku od EU.

"Od doby, kdy jsem se stal předsedou vlády, jsem dal jasně najevo  - a dal jsem ho dnes znovu najevo i parlamentu - svůj názor a stanovisko vlády, že další prodlužování by poškodilo zájmy Spojeného království a našich partnerů z EU i vztahy mezi námi," píše Johnson v dopisu, který se večer objevil na sociálních sítích.

Zmíněné dva dopisy podle Reuters doplnil ještě třetí list, tentokrát od britského velvyslance při EU.

Kabinet novou legislativu předloží už příští týden

Vláda proto plánuje příští týden předložit legislativní opatření pro ratifikaci nové "rozvodové" dohody, která je podle Johnsona v současné situaci nejlepším možným řešením. O její prosazení v Dolní sněmovně se podle všeho bude znovu pokoušet už v pondělí.

Pozměňovací návrh, který v sobotu poslanci přijali a který donutil Johnsona požádat Tuska o odklad breixtu, podle médií reagoval na obavu, že kdyby v sobotu poslanci podmínky brexitu podpořili, Británie by pak stejně mohla na konci měsíce vystoupit z EU bez dohody, protože by se do té doby nemuselo stihnout schválení příslušného ratifikačního zákona.

Tusk uvedl, že na základě dopisu začne konzultovat se zeměmi EU a tato jednání mohou trvat několik dní. Johnson zároveň ale zdůraznil, že s Evropskou unií on sám vyjednávat nebude.

Evropská unie by případný odklad brexitu schválila, píší média

Podle deníku The Guardian nejmenovaní vysoce postavení unijní diplomaté potvrdili, že země EU nový odklad brexitu odsouhlasí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nicméně v reakci na výsledek hlasování uvedl, že další odložení brexitu by nikomu neprospělo. Macron zároveň Johnsona požádal, aby rychle vyjasnil pozici Británie. Irský ministr zahraničí Simon Coveney připomněl, že se musí na rozhodnutí shodnout všechny členské státy EU.

"Každý z lídrů tomu může zabránit a myslím si, že EU chce vidět jistotu a konec nekonečných vyjednávání a spekulací. Myslím si, že žádost o odložení není jednoznačná," uvedl Coveney.

Ve snaze zpečetit výsledek brexitového referenda z roku 2016 britská vláda svolala sobotní zasedání parlamentu poprvé od roku 1982. Britští poslanci letos třikrát odmítli původní návrh brexitové dohody, rozuzlení vleklé britské snahy opustit EU však zatím nepřináší ani upravená podoba dokumentu, kterou potvrdil poslední unijní summit.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy