Brasília - Šéf brazilské dolní komory parlamentu měl 15. prosince loňského roku velmi náročný den. Už v šest hodin ráno u jeho dveří zazvonila policie, aby v jeho sídle provedla razii.
Snažila se najít důkazy, zda se Eduardo Cunha zapojil do korupčního skandálu, který se už několik měsíců točí kolem polostátní ropné společnosti Petrobras. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že ano, když podle nich přijal úplatky v celkové hodnotě 40 milionů dolarů.
Jen několik hodin po razii zasedl politik, jehož média popisují jako zdařilého taktika a ostrého vyjednavače, v brazilském Kongresu. A zasazoval se za to, aby brazilská prezidentka Dilma Rousseffová čelila impeachmentu, tedy procesu ústavní žaloby.
Jeden z hlavních odpůrců hlavy státu tak rozehrál velmi vysokou hru, ve které se točí funkce, obrovské úplatky i vzájemné obviňování.
Rousseffová obvinění odmítá
Prezidentka je obviněna, že si v minulosti údajně nelegálně vypůjčila peníze ze státních bank, aby zamaskovala díry v rozpočtu. To ona sama odmítá a naopak své protivníky, včetně Cunhy, obvinila z přípravy "puče".
Stoupenci Dilmy Rousseffové tvrdí, že Cunha se pouze snaží odvrátit pozornost od vlastního skandálu a chce zastavit vyšetřování jak tohoto případu, tak i dalších, do kterých se namočili jeho kolegové ze Strany brazilského demokratického hnutí (PMDB).
A kladou si řečnickou otázku: Jak může vést impeachment někdo, kdo se sám musí zodpovídat z trestných činů?
Zákonodárci jsou obviněni z korupce
"Chci, aby prezidentka Dilma odešla, ale to stejně nic nezmění. Ten, který ji nahradí, je hrozný. Další v řadě je pak ještě horší, a tak to pokračuje dál," řekl americkému listu The Wall Street Journal finanční analytik Thiago Vieira, který se zapojil do protestů na odstoupení prezidentky.
Mnozí mu dávají za pravdu. Pokud ústavní žaloba projde, tak neoblíbenou Rousseffovou nahradí dosavadní viceprezident Michel Temer. I ten by ale brzy mohl sám čelit tlaku na odvolání z funkce. Temer se totiž rovněž zapletl do korupčního skandálu kolem Petrobrasu.
Druhým v řadě je zmíněný Eduardo Cunha. A konečně třetím v zástupu případných "náhradníků" za prezidentku je šéf Senátu Renan Calheiros, který se stejně jako Temer údajně podílel na korupci v Petrobrasu. Vyšetřovatelé ho podezírají z braní úplatků a neplacení daní.
Čtyři pětiny politiků čelí vážným obviněním
Ti ale nejsou jediní, kteří se budou muset zpovídat ze svých činů. Brazilská pobočka Transparency International uvádí, že až 60 procent tamních zákonodárců čelí velmi vážným obviněním, a to mnohdy mnohem vážnějším než prezidentka Rousseffová.
Jedná se tak například o podezření z korupce, volebních podvodů, porušování lidských práv či nelegálního odlesňování.
To vše vyvolalo v Brazílii debatu o pokrytectví. "Rousseffová nic neukradla, soudí ji ale banda zlodějů," nebere si servítky Mario Sergio Conti, sloupkař z listu Folha de S. Paulo.
Virus zika i hospodářská recese
Prezidentka Dilma Rousseffová je v Brazílii velmi nepopulární. Její působení v úřadu schvaluje asi jen něco kolem deseti procent Brazilců. Sužuje ji hned několik vážných potíží, se kterými se Brazílie potýká.
Už měsíce se táhne vyšetřování zmíněného korupčního skandálu kolem Petrobrasu. Do něj se zapletly jak politické špičky, tak vysoce postavení manažeři či zástupci největších stavebních společností. Neuplyne snad ani den, aby média nepřinesla novou zprávu ohledně zatýkání či policejních razií.
Rousseffová není v tomto případě nijak obviněna. Padá na ni ale stín podezření, protože v době, kdy ke korupci docházelo, seděla ve správní radě Petrobrasu. Policie navíc vyšetřuje také bývalého prezidenta a dlouholetého politického mentora prezidentky Lulu da Silvu.
Vedle toho na Brazílii, která ještě před pár lety aspirovala na titul latinskoamerického tygra, dopadá hospodářská recese. V roce 2010 ekonomika vzrostla o 7,6 procenta, zatímco letos se čeká propad o více než tři procenta. Jen loni v zemi zaniklo 1,5 milionu pracovních míst.
Brazílii sužuje i další pohroma, virus zika
A to není jediná pohroma, se kterou se 205milionová země potýká. Už měsíce ji sužuje rozsáhlá epidemie viru zika. Ten s nejvyšší pravděpodobností způsobuje neurologickou poruchu mikrocefalii, tedy nedostatečný vývoj mozku u dětí. A to vše dopadá na prezidentku, která bojuje o politické přežití.
Co se nyní bude dít? Zhruba v polovině května bude ještě brazilský Senát rozhodovat o tom, zda opravdu odstartuje proces ústavní žaloby. Je ale velmi pravděpodobné, že senátoři se vysloví pro.
Poté bude muset prezidentka na 180 dnů odstoupit z funkce. Nahradí ji zmíněný Temer a mezitím oficiálně proběhne samotný proces. Na jeho konci budou brazilští zákonodárci hlasovat o vině prezidentky – a mohou ji odstavit od moci úplně.
Takovou možnost si ale Rousseffová nechce připustit. "Je to obrovská nespravedlnost. Je to násilí proti pravdě, demokracii a vládě práva," uvedla v emotivním projevu. "Není to začátek konce, ale začátek dlouhého boje. Demokracie je vždy na správné straně historie," dodala Rousseffová.
Prezidentka se jen tak nezdává. Ještě v době vojenské junty byla členkou radikální levicové guerilly a stala se také jednou z nejhledanějších osob v zemi. Policie ji nakonec dopadla a dlouhé dny ji brutálně mučila. Od svých věznitelů si pak díky své nezdolné odvaze vysloužila přezdívku "guerillová Johanka z Arku".