Brazilská prezidentka je o krok blíže odvolání, poslanci dali zelenou ústavní žalobě

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 4. 2016 5:51
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová prohrála v dolní komoře parlamentu hlasování o ústavní žalobě. Pro její sesazení se vyslovila potřebná dvoutřetinová většina, tedy 342 z 513 poslanců. Debata by se z Poslanecké sněmovny nyní měla přesunout do Senátu, který o dalším politickém osudu první prezidentky v dějinách země rozhodne s konečnou platností. Rousseffová je podezřelá z manipulace rozpočtovou statistikou v roce 2014, která měla umožnit její znovuzvolení. Prezidentka tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna. Nynější tažení za své odvolání označuje za "puč".
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová.
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. | Foto: Reuters

Brasília - Hlasování o ústavní žalobě proti prezidentce se v dolní komoře parlamentu odehrávalo ve velmi zjitřené atmosféře. Zákonodárci se častovali urážkami.

Opoziční poslanci se shlukli kolem mikrofonu a oslavovali každý jednotlivý hlas proti nepopulární prezidentce. Někteří zákonodárci doprovodili svoje hlasování vystřelovacími konfetami.

Korupční chobotnice Petrobras

Jestliže Senát v samostatném hlasování impeachment podpoří, což je podle agentury Reuters pravděpodobné, mohla by se Dilma Rousseffová stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí.

Prezidentský úřad by v takovém případě převzal pětasedmdesátiletý viceprezident Michel Temer, který je ovšem zapleten do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras a sám může čelit pokusům o odvolání.

Třetím v řadě je šéf Poslanecké sněmovny Eduardo Cunha, který čelí obvinění z praní špinavých peněz a úplatkářství a mohl by být rovněž zbaven úřadu, uvedla agentura AP. Do skandálu firmy Petrobras je údajně zapleten i šéf Senátu Renan Calheiros, který je dalším v řadě možných nástupců Rousseffové v prezidentské funkci.

Podle brazilských médií je podezřelá z korupce a dalších trestných činů víc než polovina poslanců, kteří jsou členy parlamentního výboru, jenž odvolání Rousseffové navrhl. Obvinění čelí celkem 60 procent členů brazilského zákonodárného sboru. V Brazílii existuje speciální zákon, podle něhož poslance a další vysoké politické činitele nemůže soudit běžný, ale pouze nejvyšší soud. Ten drží podle AP nad politiky ochrannou ruku.

Je to "puč", tvrdí Rousseffová

Dilma Rousseffová tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna. Nynější tažení za své odvolání označuje za "puč" proti demokraticky zvolené vládě. Obviňuje své odpůrce, že svými útoky proti ní kryjí vlastní prohřešky.

Brazilská policie v neděli v hlavním městě před budovou parlamentu vztyčila dva metry vysoké a víc než kilometr dlouhé zábrany, které mají při očekávané mohutné demonstraci oddělit stoupence a odpůrce prezidentky. Před parlamentní budovou se už ráno místního času shromáždili příslušníci obou táborů. Nové a nové autobusy přivážejí podle místních médií tisíce dalších, demonstrace se dnes očekávají i v Riu de Janeiro a Sao Paulu.

Pohled z výšky na demonstraci proti brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové v Sao Paulu.
Pohled z výšky na demonstraci proti brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové v Sao Paulu. | Foto: Reuters

Všechno řídí lidé bez "mravní autority"

Strana pracujících se chce nyní zaměřit na hlasování v Senátu. "Boj bude nyní pokračovat v ulicích a v Senátu," uvedl šéf poslaneckého klubu Strany pracujících José Guimarăes. "Povedeme dialog se Senátem, aby napravil krok pučistů řízených lidmi bez mravní autority," uvedl také podle agentury AFP. Vláda je podle šéfa štábu brazilské prezidentky Jaquese Wagnera přesvědčena, že Senát záležitost zamítne.

Ústavní žalobu na Rousseffovou podporuje podle průzkumů více než 60 procent Brazilců. Desetitisíce jejích stoupenců i odpůrců se v neděli shromáždily před sídlem parlamentu v metropoli Brasília a sledovaly debatu na velkoplošných obrazovkách. Poražení stoupenci prezidentky se však ještě před oznámením konečného výsledku začali stahovat.

Senát bude o záležitosti hlasovat 11. května. Ke vznesení oficiální žaloby na prezidentku bude třeba souhlas prosté většiny senátorů. V takovém případě by Rousseffová během čekání na konečný verdikt byla přechodně zbavena funkce, a to až na dobu 180 dní, napsala AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy