reklama
 
 

Hlasování o odvolání Rousseffové rozděluje Brazilce. Před parlamentem táboří tisíce lidí

16. 4. 2016
Foto: Reuters
Před budovou parlamentu v brazilské metropoli se scházejí jak odpůrci, tak i přívrženci prezidentky Dilmy Rousseffové, o jejímž osudu v neděli rozhodne hlasování v Senátu. Oba tábory se chystají zaplnit ulice. V hlavním městě na prostranství před parlamentem policisté vztyčili ocelové zábrany, policie je v pohotovosti i v dalších městech.

Brasília - Demonstrace stoupenců i odpůrců brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové v sobotu doprovázely vzrušenou debatu brazilské dolní parlamentní komory, kterou v neděli čeká hlasování o ústavní žalobě proti hlavě státu.

Její schválení, o níž má ještě rozhodovat Senát, považují místní média za pravděpodobné.

V hlavním městě Brasílii je policie v pohotovosti, stejně jako v Riu de Janeiro a dalších městech. V metropoli na prostranství před parlamentem policisté vztyčili ocelové zábrany, které mají zabránit násilnostem mezi tábory přívrženců a odpůrců Rousseffové.

Podle průzkumů veřejného mínění její odvolání požadují dvě třetiny Brazilců, stejně jako 19 z 25 politických stran zastoupených v parlamentu.

Levicová prezidentka, jejíž vládní koalici v posledních týdnech opustilo několik partnerů včetně největší brazilské strany, se podle iniciátorů žaloby provinila proti zákonu o rozpočtové odpovědnosti, když manipulovala s výsledky státního rozpočtu ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před předloňskými volbami.

Kritici tvrdí, že si tím pomohla v kampani, díky níž nakonec v roce 2014 obhájila prezidentský mandát.

Příprava na demonstrace

Rousseffová se může stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. V roce 1992 tento osud potkal prezidenta Fernanda Collora de Mello, který dnes působí jako senátor.

Před parlamentem v Brasílii se v sobotu utábořilo několik tisíc stoupenců prezidentky, zejména z řad odborářů a levicových aktivistů. Nedaleko od nich táboří stovky demonstrantů žádajících impeachment, tedy ústavní žalobu proti Rousseffové.

Oba tábory slibují, že v neděli, v den hlasování, zaplaví hlavní město. Pokud ústavní žalobu dolní komora a po ní i Senát schválí, bude Rousseffová nucena odstoupit a úřadu se ujme viceprezident Michel Temer. Ten je podle agentury AP zapleten do korupční kauzy kolem státní petrochemické společnosti Petrobras.

Rousseffová v komentáři pro časopis Folha de Sao Paulo uvedla, že lidé usilující o její odvolání se sami chtějí vyhnout vlastnímu obvinění z korupce. "Chtějí odsoudit nevinnou a zachránit úplatkáře," stojí v článku. Pokus o impeachment označila za puč, v jehož čele stojí Temer a šéf poslanecké sněmovny Eduardo Cunha, rovněž zapletený do kauzy Petrobras.

autor: ČTK | 16. 4. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama