Hlasování o odvolání Rousseffové rozděluje Brazilce. Před parlamentem táboří tisíce lidí

ČTK ČTK
16. 4. 2016 16:04
Před budovou parlamentu v brazilské metropoli se scházejí jak odpůrci, tak i přívrženci prezidentky Dilmy Rousseffové, o jejímž osudu v neděli rozhodne hlasování v Senátu. Oba tábory se chystají zaplnit ulice. V hlavním městě na prostranství před parlamentem policisté vztyčili ocelové zábrany, policie je v pohotovosti i v dalších městech.
Foto: Reuters

Brasília - Demonstrace stoupenců i odpůrců brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové v sobotu doprovázely vzrušenou debatu brazilské dolní parlamentní komory, kterou v neděli čeká hlasování o ústavní žalobě proti hlavě státu.

Její schválení, o níž má ještě rozhodovat Senát, považují místní média za pravděpodobné.

V hlavním městě Brasílii je policie v pohotovosti, stejně jako v Riu de Janeiro a dalších městech. V metropoli na prostranství před parlamentem policisté vztyčili ocelové zábrany, které mají zabránit násilnostem mezi tábory přívrženců a odpůrců Rousseffové.

Podle průzkumů veřejného mínění její odvolání požadují dvě třetiny Brazilců, stejně jako 19 z 25 politických stran zastoupených v parlamentu.

Levicová prezidentka, jejíž vládní koalici v posledních týdnech opustilo několik partnerů včetně největší brazilské strany, se podle iniciátorů žaloby provinila proti zákonu o rozpočtové odpovědnosti, když manipulovala s výsledky státního rozpočtu ve snaze zamaskovat rostoucí schodek před předloňskými volbami.

Kritici tvrdí, že si tím pomohla v kampani, díky níž nakonec v roce 2014 obhájila prezidentský mandát.

Příprava na demonstrace

Rousseffová se může stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. V roce 1992 tento osud potkal prezidenta Fernanda Collora de Mello, který dnes působí jako senátor.

Před parlamentem v Brasílii se v sobotu utábořilo několik tisíc stoupenců prezidentky, zejména z řad odborářů a levicových aktivistů. Nedaleko od nich táboří stovky demonstrantů žádajících impeachment, tedy ústavní žalobu proti Rousseffové.

Oba tábory slibují, že v neděli, v den hlasování, zaplaví hlavní město. Pokud ústavní žalobu dolní komora a po ní i Senát schválí, bude Rousseffová nucena odstoupit a úřadu se ujme viceprezident Michel Temer. Ten je podle agentury AP zapleten do korupční kauzy kolem státní petrochemické společnosti Petrobras.

Rousseffová v komentáři pro časopis Folha de Sao Paulo uvedla, že lidé usilující o její odvolání se sami chtějí vyhnout vlastnímu obvinění z korupce. "Chtějí odsoudit nevinnou a zachránit úplatkáře," stojí v článku. Pokus o impeachment označila za puč, v jehož čele stojí Temer a šéf poslanecké sněmovny Eduardo Cunha, rovněž zapletený do kauzy Petrobras.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy