Sao Paulo - Podmínky v brazilských věznicích jsou otřesné. Jsou přecpané, vládnou zde gangy a porušují se tu lidská práva.
Hroznou pověst má i brazilská policie: je "prolezlá" korupcí a OSN ji vyšetřuje kvůli masakrům civilistů.
Čtěte také:
Zátah brazilských policistů: 12 mrtvých včetně dítěte
Brazilští vězni zajali stovky rukojmích
Poslední skandál byl ale moc i na otrlé Brazilce.
V amazonském státě Pará totiž policie zavřela na měsíc mladou dívku do cely společně s nejméně dvaceti vězni, kteří ji po celou dobu sexuálně zneužívali. Bez těchto služeb by prý nedostala najíst.
"Potvrdila, že takovou nabídku dostala. Nejdřív ji odmítla přijmout. Poté k tomu byla donucena, protože měla hlad," řekla brazilskému deníku Globo Maria Pereira z policie státu Pará.
Bylo jí patnáct, nebo dvacet?
To je však podle BBC zatím jediné, na čem se policie a média shodnou. První neznámou je skutečný věk dívky, jejíž jméno policie tají z důvodu její bezpečnosti.
Otec dívky tvrdí, že se ho policie snažila zastrašit, protože jim nemohl vydat její rodný list, který neexistuje. V médiích se totiž objevily zprávy, že je dívce teprve patnáct. Policisté se údajně snažili dokázat, že už je plnoletá.
Jisté ani není, kolika mužům jako sexuální otrokyně sloužila. Bylo jich však nejméně dvacet.
Policie tvrdí, že se dívka do vězení dostala kvůli obvinění z krádeže. To ale popírají místní lidskoprávní hnutí.
Ta také upozorňují na to, že praxe umisťovat ženy do cely k mužům není v tomto brazilském státě neobvyklá. Podle deníku Globo jsou takové případy nejméně tři.
Jedna z dalších obětí, která nechtěla prozradit svou totožnost, deníku prozradila, že strávila čtrnáct dní v cele kvůli obvinění z vraždy, "celou dobu s muži".
Guvernérka státu Pará Ana Julia Carepová oznámila, že se postará o to, aby byli všichni viníci příkladně potrestáni a aby se tyto případy již neopakovaly.
Raketomety ve výbavě
Brazílie v současnosti řeší i jiný policejní skandál. Bezpečnostní složky ve čtvrtek zatkly manželku a deset známých Fernandinha Beiry-Mara alias Freddyho Seashora, jednoho z nejznámějších drogových bossů v zemi.
Přestože sedí za mřížemi již šest let, skrze své příbuzné a mobilní telefon mohl přímo z vězení i nadále řídit svůj drogový kartel. Nepomáhá ani posílat ho z jednoho zařízení do druhého. Od té doby, co byl zadržen, jich už Beira-Mar vystřídal devět.
Jeho případ je důkazem toho, jak špatně v Brazílii funguje vězeňský systém. Například roku 2003 Beira-Mar mobilem organizoval pouliční výtržnosti v Rio de Janeiru, kvůli kterým musela být povolána armáda.
O dva roky později, kdy už seděl ve vězení v Sao Paulu, police objevila plán, který ho měl vysvobodit pomocí raketometů.
Čtěte také:
Rio volá o pomoc: Pošlete vojáky
Násilí v Brazílii: Malá města vedou