Zátah brazilských policistů: 12 mrtvých včetně dítěte

gaz
18. 10. 2007 14:37
Policie v Rio de Janeiru zaútočila na překupníky

Rio de Janeiro - Scéna podobná válečnému filmu se za bílého dne odehrála na okraji brazilského Rio de Janeira. Přibližně čtyři sta, podle jiných zpráv až pět set, brazilských policistů se zúčastnilo operace namířené proti překupníkům drog.

Při zátahu bylo zabito dvanáct lidí, včetně malého chlapce, a zabaveny granáty, střelné zbraně a drogy. Informuje o tom agentura AFP.

Brazilská policie oznámila, že z dvanácti mrtvých je deset překupníků, jeden policista a jeden civilista. "Civilistou" je čtyřletý chlapec Jorge Kaua Silva Lacerda. Podle brazilského deníku O Globo ho měli zastřelit překupníci, kteří vtrhli do domu, kde bydlel.

"Nechceme politiku násilí. Ale policie byla přivítána střelbou a granáty a tím se nemůžeme nechat odradit. Toto je historický, kulturní a velmi složitý problém typický pro Rio. A takový problém se nedá vyřešit akcemi v rukavičkách," prohlásil vysoký policejní úředník José Mariano Beltrame.

Výsledkem operace, která proběhla ve favelách Coreia a Senador Camara, bylo zatčení jedenácti domnělých členů gangu.

Zkorumpovaná policie

Úřady se za zabití dítěte omluvily, přesto se staly předmětem kritiky lidskoprávních hnutí, která tvrdí, že policie často mrtvé civilisty vydává za údajné členy překupnických band.

Při červnové razii ve favele Alemao zabili policisté 19 lidí. Lidskoprávní hnutí tvrdí, že šlo o civilisty
Při červnové razii ve favele Alemao zabili policisté 19 lidí. Lidskoprávní hnutí tvrdí, že šlo o civilisty | Foto: Wikipedia

V brazilské televizi se navíc objevily záběry ze středeční operace, na kterých policie střílí po prchajících obyvatelích favely a jedna žena se - s dítětem v náručí - snaží nalézt úkryt za betonovou zdí. 

Guvernér státu Rio de Janeiro Sergio Cabral vyzvedl akci jako příkladnou a prohlásil, že "bezpečnostní složky mají ve svém boji proti překupníkům bianco šek".

Kritici však upozorňují na to, že je policie "prolezlá" korupcí. Například před měsícem bylo zatčeno 57 policistů, kteří od překupníků pobírali 1000 až 1500 dolarů týdně. 

Něco podobného se odehrálo i minulý rok v prosinci. Tehdy bylo zadrženo 74 policistů.

Favely jsou chudinské čtvrti, ve kterých nemají vládní orgány takřka žádnou moc. Většinou je ovládají drogové gangy, které zde udržují pořádek. Policie se do nich odvažuje jen sporadicky a ve velkém počtu. Ve favele Senador Camara žije podle odhadů 111 tisíc lidí.

Čtěte také:
Rio volá o pomoc. Pošlete vojáky
Násilí v Brazílii: Malá města vedou

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy