Bomba nigerijského teroristy by zničila i Jumbo Jet

Zahraničí Zahraničí
28. 12. 2009 11:30
Umar Farúk Abdulmutallab měl u sebe velké množství látky PETN
Kontrola cestujících na letišti Schiphol v Amsterodamu.
Kontrola cestujících na letišti Schiphol v Amsterodamu. | Foto: Reuters

Detroit - Bomba, kterou nigerijský terorista Umar Farúk Abdulmutallab v pátek připravoval na palubě letadla do Detroitu, nebyla žádnou neškodnou hračkou.

Podle televizní stanice CNN, která se odvolává na důvěryhodné zdroje, by tato trhavina dokázala zničit obří letadlo typu Jumbo Jet.

Podle kriminalistů měl Abdulmutallab u sebe dostatečné množství výbušné látky PETN, kterou na palubu propašoval v kondomu.

K explozi ale naštěstí nedošlo. Svědci popsali, že se z místa, kde třiadvacetiletý útočník seděl, začalo kouřit a ozývaly se tlumené rány. A nešlo o zábavní pyrotechniku, jak se někteří cestující domnívali

V tu chvíli na Abdulmutallaba skočil nizozemský filmový režisér Jasper Schuringa a s pomocí posádky se mu podařilo doutnající výbušninu uhasit.

Postupně se také dostávají na povrch informace o tom, kdo vlastně Umar Farúk Abdulmutallab je.

Pochází z bohaté nigerijské rodiny, otec Alhadži Umar Mutallab je velmi úspěšným a uznávaným bankéřem.

Mladík tak mohl bez problémů odjet na tři roky studovat do Londýna.

Pokračovat ve vysokoškolském vzdělávání měl původně v Dubaji, ale odtud se podle dostupných informací vydal do Jemenu "studovat islám", jak se rodiče dozvěděli.

S Umarem Farúkem na několik měsíců ztratili úplně kontakt, na což upozornili i bezpečnostní služby. O svém synovi se ale znovu dozvěděli až ze zpráv o nedávném teroristickém útoku.

Měl komplice?

Nizozemská policie také prověřuje možnost, zda mladému Nigérijci na amsterodamském letišti nepomáhal komplic.

Američtí manželé Kurt a Lori Haskellovi, kteří cestovali stejným letadlem, viděli útočníka, jak se před odletem na letišti baví s neznámým, zhruba padesátiletým dobře oblečeným mužem.

"V této chvíli nevíme o dalším muži. Prověřujeme ale veškerá vodítka a informace, které máme k dispozici," řekl k vyšetřování mluvčí nizozemské vojenské policie.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy