Letíte? Připravte se, že žádný zip nezůstane zavřený

Zahraničí Zahraničí
27. 12. 2009 23:54
Všechna letiště přijímají přísnější bezpečnostní opatření
Ruce vzhůru! Takto vás prověří na amsterodamském letišti
Ruce vzhůru! Takto vás prověří na amsterodamském letišti | Foto: Reuters

Praha/Washington - Osm let po 11. září se Amerika ptá: Udělali jsme dost pro to, aby bylo létání opravdu bezpečné? A sama si odpovídá: zpřísněním kontrol na letištích a pravidel chování pro cestující.

Nové směrnice pro lety do Spojených států by měla dodržovat všechna velká mezinárodní letiště, včetně pražské Ruzyně, která už obdržela urgentní žádost z americké strany.

Za všechen ten nový zmatek na letištích může třiadvacetiletý Nigerijec Umar Farúk Abdulmutallab, který se v pátek neúspěšně pokusil vyhodit do povětří airbus směřující do Detroitu.

Přísnější bezpečnostní opatření se týkají nejen všech letů do Spojených států, ale i tamních vnitrostátních linek. A doba jejich trvání? Zatím časově neomezená.

"Nová opatření jsou vymyšlena tak, aby pasažéři nemohli očekávat všude stejné postupy," vysvětlovala americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová, proč se bezpečnostní pravidla místo od místa liší.

Americký úřad pro bezpečnost leteckého provozu na svých webových stránkách upozornil cestující, že kontroly na letištích budou důkladnější a zaberou více času, což může způsobit i zpoždění některých spojů.

Lidé by proto měli k odbavení dorazit s dostatečným předstihem, apeluje úřad na cestující.

Každá taška, každý zip

Opatření zavedená od soboty už někteří pasažéři řádně pocítili. Na letištích se podle nich tvoří mnohem delší fronty než obvykle.

"Byla jsem opravdu překvapená," řekla deník New York Times pasažérka Eva Clesleová, která do Spojených států letěla z německého Frankfurtu.

"Úředníci prověřovali všechna zavazadla, otevřeli každý zip," dodala Clesleová.

Foto: Reuters

Ačkoli letiště a letecké společnosti - včetně ruzyňského letiště - většinou o konkrétních bezpečnostních krocích mlčí, někteří dopravci už přesně uvedli, co budou po cestujících požadovat.

"Kromě dalších věcí musí naši zákazníci v průběhu poslední hodiny letu zůstat na svých místech, nesmějí otvírat příruční zavazadla a mít cokoli na klíně," představila své požadavky společnost Air Canada.

Podle televizní stanice CNN už cestující na vnitrostátních linkách zjistili, že není možné, aby si cestu zpříjemnili polštářem nebo dekou na klíně - právě pod ní totiž nigérijský terorista připravoval smrtící trhavinu.

A že jsou američtí kontroloři na letištích opravdu důkladní, potvrzují i další nejnovější zkušenosti amerických pasažérů. Například cestující Johnny McDonald zažil, jak kojencům prověřují lahve s mlékem.

"Zrentgenovali jednu láhev, ani nevím kolikrát. Pak ji dali stranou a kontrolovali každé další mléko. Nic podobného jsem nikdy nezažil," líčil novinářům překvapený McDonald.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy