New York / Chicago - Nejlidnatější americké město, které je známo svým razantním bojem s neřestmi obyvatel, opět přitvrdilo.
Po zákazu kouření na všech veřejných místech (a později zvednutí věkové hranice pro prodej tabáku na 21 let) začal platit zákaz veřejného používání elektronických cigaret.
Tím New York, jako ostatně v poslední době už několikrát, zašel nejdál ve Spojených státech.
S obdobnými restrikcemi přicházejí i další města, jako například Chicago či Los Angeles, jak ovšem poznamenává server The Washington Times, zákazy se vztahují pouze na uzavřené prostory.
Naposledy se na seznam pro elektronické kuřáky nehostinných míst přidal rovnou celý stát; Minnesota v pondělí posvětila zákaz užívání vaporizérů v prostorách škol a vybraných institucí.
Zašel New York příliš daleko?
Naproti tomu Newyorčané nesmějí elektronické vaporizéry používat tam, kde jsou zapovězeny i klasické tabákové výrobky, tudíž například na ulicích, v městských parcích či na plážích.
Argument, že nikotinová pára, kterou majitelé e-cigaret vdechují a vydechují, nikoho neobtěžuje, nebyl výrobcům, prodejcům ani majitelům inhalátorů nic platný.
Autoři newyorské městské vyhlášky tvrdí, že nikotin je návyková látka a lidé mohou z elektronických cigaret snadno přejít na ty normální.
Ve skutečnosti je však praxe spíše opačná. Valná většina lidí si totiž elektronické cigarety kupuje v naději, že s kouřením skoncuje. Anebo se mu bude moci oddávat bez rizik spojených se spalováním tabáku.
Zákazy vedou k recidivě
Pokud jde o kuřáky, kteří přešli na vaporizéry, podle výrobců jejich "násilné koncentrování na místech vyhrazených pro kouření" povede k mnohem větší recidivě.
Každopádně platí, že je nikotin sice fyzicky i psychicky návykový, tělu ale sám o sobě nijak neškodí - má dokonce pozitivní vliv na některé mozkové funkce a podle vědeckých studií z poslední doby působí i jako prevence proti nevyléčitelné Parkinsonově chorobě.
Z výše uvedených důvodů proti zakazování používání elektronických cigaret brojí i někteří protikuřáčtí aktivisté. "Elektronické cigarety jsou pro lidské zdraví stejně důležité jako očkování dětí, antibiotika, budování kanalizací nebo čistění vody," řekl serveru Reason.com Bill Godshall z iniciativy Nekuřácká Pensylvánie.
O rizicích e-cigaret ve skutečnosti nikdo nic neví
Na to, aby věda prokázala, zda - a případně jak - škodí lidskému zdraví, jsou elektronické cigarety na trhu příliš krátkou dobu.
Obecně se ale odborníci shodují na tom, že s největší pravděpodobností škodí méně než ty klasické, do jejichž kouře se při spalování uvolňuje více než stovka karcinogenů a dalších toxických látek.
Zdravý rozum nám říká, že je inhalace náplní do e-cigaret velmi pravděpodobně méně škodlivá.
"Zdravý rozum nám říká, že je inhalace náplní do e-cigaret ve srovnání s inhalací tisíců chemikálií vznikajících při spalování tabáku velmi pravděpodobně méně škodlivá," píše ve své práci Gilbert Ross z Americké rady pro vědu a zdraví.
To, že jsou elektronické cigarety prokazatelně méně škodlivé, připouští i šéf další americké protikuřácké nadace - Robin Koval z Legacy Foundation.
eKouření v baru prý může maskovat skutečný tabák
I na argument výše však mají zastánci zákazu odpověď.
"Představte si bar, kde dvacet lidí popotahuje z něčeho, co vypadá jako cigareta, a pak vyfukuje něco jako kouř, přičemž najednou začne být cítit tabák. Jak má pak barman rozpoznat, koho požádat, aby cigaretu típl?" řekl deníku The Guardian někdejší předseda newyorkské zdravotní komise Thomas Farley.
Lékaři varují také před teoretickým rizikem předávkování nikotinem. To však do značné míry vyvrací fakt, že se cigaretový kouř a nikotinová pára aplikují stejně a v případě cigaret přichází silná nevolnost dříve, než se mohou dostavit vážnější příznaky otravy.