Newyorský paradox: Mladí mohou válčit, ale kouřit ne

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 11. 2013 7:10
Město schválilo vyhlášku, která zapovídá kouření mladším 21 let.
Kouření škodí zdraví.
Kouření škodí zdraví. | Foto: Reuters

New York - Koupit si cigarety v největším městě Spojených států? Pokud vám ještě nebylo 21, pak na to můžete v budoucnu rovnou zapomenout.

Federální úřady sice povolují kouření od osmnácti, ovšem radnice vedená starostou Michaelem Bloombergem tvrdí, že právě v tomto věku vzniká závislost mnohem rychleji. A tak je třeba hranici posunout.

"Víme, že závislost na tabáku může začít velmi brzy poté, co mladý člověk poprvé zkusí kouřit, takže je nezbytné, abychom zabránili mladým v kouření dřív, než vůbec začnou," stojí ve starostově prohlášení.

Odpůrci vyhlášky namítají, že tím radnice docílí jedině toho, že si mladí začnou kuřivo pořizovat na černém trhu.

Ozvali se také občané argumentující tím, že pokud mohou od osmnácti válčit, měli by mít také právo si po boji legálně zapálit, napsal server deníku The New York Times.

Krabička za dvě stovky

Big Apple, jak se městu přezdívá, patří už dlouhou dobu k nejvíce protikuřácky laděným místům světa.

Starosta Bloomberg v minulosti prosadil zákaz kouření na prakticky všech veřejných místech. Krabička cigaret nebo balíček doutníčků nesmí stát méně než 10,5 dolaru, tedy v přepočtu zhruba 200 korun.

A až novou vyhlášku podepíše, což musí udělat do 30 dní, zbude kuřákům mladším 21 let posledních 180 dní svobodného kouření. Zákaz se bude vztahovat jak na všechny druhy tabákových výrobků, tak i na elektronické cigarety, upozorňuje BBC.

Zákaz limonády už byl moc

Pro Newyorčany nejde o jedinou nucenou korekci životního stylu, kterou radnice prosadila, anebo se alespoň pokusila prosadit.

Krom kouření je trnem ve starostově oku také obezita. Město proto jako první na světě zakázalo restauracím používat při vaření umělé tuky (transmastné kyseliny).

Další krok, totiž zákaz prodeje velkých balení slazených nápojů (tzv. Super size), už ale nejvyšší soud státu New York smetl ze stolu s tím, že je vyhláška v rozporu s ústavou. Realizace se zatím nedočká ani další Bloombergův nápad, a to "schování" trafik tak, aby nebyly na očích veřejnosti.

Boj s kouřením se nicméně starostovi New Yorku daří. Od roku 2001, kdy byl do úřadu zvolen, do roku 2007 klesl podíl kouřících obyvatel ze 17,6 na 8,5 procenta.

"Přituhuje" i v Evropě

Pravidla se nezpřísňují pouze v zámoří. Mračna se nad kuřáky stahují i na starém kontinentu. Zatím poslední "přistřižení křídel" tabákovému průmyslu pochází z dílny Evropské komise.

Přísný návrh, podle něhož měly být zakázány například tenké "slimky" či cigarety s příchutěmi, ale Evropský parlament zamítl. O konečné podobě se tedy bude teprve jednat.

 

Právě se děje

Další zprávy