antibiotika

Pokud se nezvýší dodávky antibiotik, chce je ministerstvo zajistit v cizině

Pokud výrobci nezvýší dodávky antibiotik do Česka, je podle ministerstva zdravotnictví možné zajistit pro české pacienty i léky vyrobené původně pro cizí trhy. Dostupnost léků na horečku, které chyběly před Vánocemi, se podle ministerstva výrazně zlepšila. Na konci roku přišly statisíce balení, další desítky tisíc jsou plánovány na leden. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě po prvním jednání pracovní skupiny, která má dostupnost léků řešit.

"Momentálně se vzhledem k vysoké nemocnosti v populaci potýkáme s nedostupností některých léčiv, jedná se především o antibiotika. Zde jednáme o nápravě situace k tomu, aby léčiv byl na trhu dostatek," uvedl náměstek ministra Jakub Dvořáček. Podobně se před koncem roku zajistilo asi 300 tisíc balení dětského sirupu pro snížení horečky.

"V případě nemožnosti navýšení dodávek na straně výrobce je ministerstvo zdravotnictví připraveno využít všechny dostupné prostředky k vyřešení situace, včetně zajištění zahraničních alternativ a stanovení jejich mimořádné úhrady ze zdravotního pojištění po vzoru antivirotik proti covidu-19," dodal náměstek. Podle něho to umožňuje novela zákona o léčivech schválená na konci loňského roku.

Zdroj: ČTK

Makro prodávalo med od slovenské firmy, který obsahoval antibiotika. Řetězec výrobek stahuje

Do Česka se dostal med od slovenské firmy Medas, ve kterém bylo antibiotikum tylosin. Týká se to 4320 kusů, každý o váze 900 gramů, prodávalo je Makro. Řetězec je už aktivně stahuje. Ve středu o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Zatím se podařilo stáhnout zhruba čtvrtinu z celkového počtu kusů, které se do Česka dovezly. Konzumací medu, který obsahuje zbytky antibiotik, se lidé nevystavují akutnímu nebezpečí. Zbytky léčiv ale zvyšují z dlouhodobého hlediska odolnost bakterií vůči antibiotikům, čímž snižují jejich účinnost. V Evropské unii je použití antibiotik v chovech včel zakázané.

"Přítomnost léku odhalily v úředně odebraném vzorku tamní dozorové orgány. Finální produkt - směs medů - slovenský obchodník namíchal a dále distribuoval z medu dodaného z Polska (původem však z Rumunska) a z medu z Ukrajiny," vysvětlil Vorlíček. Medy jsou označené jako Med květový lipový á 900 g s daty minimální trvanlivosti do 16. srpna 2024 a 17. srpna 2024, šarže byla označená jako M21L2004. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat