Bojkot je u konce, v Izraeli poprvé zahrají Wagnera

Zahraničí Zahraničí
1. 6. 2012 6:30
Německého skladatele a známého antisemitu hráli na území ještě před vznikem Izraele
Foto: wikimedia

Jeruzalém - Na území Izraele zazní poprvé po více než 70 letech hudba věhlasného německého skladatele Richarda Wagnera.

Skončí tak dlouholetý neoficiální bojkot tohoto notoricky známého antisemity a oblíbence Adolfa Hitlera.

Naposledy zde hráli muzikanti jeho díla v roce 1938, v tehdejší britské mandátní Palestině. Bylo to ovšem ještě před pogromy Křišťálové noci.

Stočlenný symfonický orchestr představí posluchačům operu Prsten Nibelungův. Koncert se uskuteční na půdě telavivské univerzity 18. června, píše izraelský server Haaretz.

U-boat a Wagner

"Wagner je naším posledním bojkotem," citoval britský Telegraph zakladatele izraelské Wagnerovy společnosti Jonathana Livnyho.

"Admirál Dönitz se musí obracet v hrobě, když teď židovští námořníci plují na německých U-boatech," dodal vtipně s tím, že bojkotovat Wagnera je v současnosti vzhledem k vynikajícím izraelsko-německým vztahům bezpředmětné.

Sám pětašedesátiletý Livny přitom dlouho razil názor, že orchestr financovaný z veřejného rozpočtu by Wagnera rozhodně hrát neměl. Postupně ale svůj postoj přehodnotil. "Je to strašlivý chlap, který ale píše božskou hudbu," řekl o skladateli, o jehož genialitě a vlivu na moderní hudbu nelze pochybovat.

Událost bude součástí akademického sympozia. Telavivská univerzita jej vedle Wagnera věnuje dirigentu Arturo Toscaninimu a sionistickému vůdci Theodoru Herzlovi.

Právě ten totiž při psaní svého díla Židovský stát čerpal inspiraci z Wagnerovy opery Tannhäuser.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy