Bojkot je u konce, v Izraeli poprvé zahrají Wagnera

Zahraničí Zahraničí
1. 6. 2012 6:30
Německého skladatele a známého antisemitu hráli na území ještě před vznikem Izraele
Foto: wikimedia

Jeruzalém - Na území Izraele zazní poprvé po více než 70 letech hudba věhlasného německého skladatele Richarda Wagnera.

Skončí tak dlouholetý neoficiální bojkot tohoto notoricky známého antisemity a oblíbence Adolfa Hitlera.

Naposledy zde hráli muzikanti jeho díla v roce 1938, v tehdejší britské mandátní Palestině. Bylo to ovšem ještě před pogromy Křišťálové noci.

Stočlenný symfonický orchestr představí posluchačům operu Prsten Nibelungův. Koncert se uskuteční na půdě telavivské univerzity 18. června, píše izraelský server Haaretz.

U-boat a Wagner

"Wagner je naším posledním bojkotem," citoval britský Telegraph zakladatele izraelské Wagnerovy společnosti Jonathana Livnyho.

"Admirál Dönitz se musí obracet v hrobě, když teď židovští námořníci plují na německých U-boatech," dodal vtipně s tím, že bojkotovat Wagnera je v současnosti vzhledem k vynikajícím izraelsko-německým vztahům bezpředmětné.

Sám pětašedesátiletý Livny přitom dlouho razil názor, že orchestr financovaný z veřejného rozpočtu by Wagnera rozhodně hrát neměl. Postupně ale svůj postoj přehodnotil. "Je to strašlivý chlap, který ale píše božskou hudbu," řekl o skladateli, o jehož genialitě a vlivu na moderní hudbu nelze pochybovat.

Událost bude součástí akademického sympozia. Telavivská univerzita jej vedle Wagnera věnuje dirigentu Arturo Toscaninimu a sionistickému vůdci Theodoru Herzlovi.

Právě ten totiž při psaní svého díla Židovský stát čerpal inspiraci z Wagnerovy opery Tannhäuser.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy