Izrael miluje Írán, nahrál na web. Zamilovaly se tisíce

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 4. 2012 14:55
Na internetu běží zvláštní kampaň odpůrců násilného střetu Izraele a Íránu
Foto: israellovesiran.com

Tel Aviv - Zatímco izraelští politici hovoří o Íránu jako o největším nepříteli židovského státu, jehož snahu získat atomovou zbraň je třeba zastavit za každou cenu, stále více obyčejných Izraelců se připojuje k internetové iniciativě učitele z Tel Avivu nazvané Izrael miluje Írán.

Není to vtip. Už tisíce lidí (krom Izraelců i mnoho Židů z celého světa) se připojily a na webu Israelovesiran.com i prostřednictvím Youtube Íránce ujišťují, že jejich zemi nikdy bombardovat nebudou, protože k tomu nemají důvod.

Všechno odstartoval vzkaz v angličtině a arabštině, který na internet pověsil již zmiňovaný učitel Ronny Edry z Tel Avivu.

"Íránskému lidu, všem otcům, matkám, dětem, bratrům a sestrám. Aby se mezi námi mohla rozhořet válka, musíme se nenávidět. Já se vás ale nebojím, a není to tak, že bych vás nenáviděl. Ani vás neznám. Žádný Íránec mi nikdy neublížil. Nikdy jsem ani žádného nepotkal, pouze jednou v pařížském muzeu. Byl to sympaťák."

"Občas vidím v naší televizi nějakého Íránce hovořit o válce. Nevěřím, že reprezentuje vás všechny. Stejně tak, až uvidíte ve vaší televizi Izraelce hovořit o bombardování, buďte si jistí, že nemluví za nás všechny. Nejsem sice žádný oficiální představitel své země, jsem ale otec a učitel. Znám ulice svého města, mluvím se svými sousedy, rodinou, studenty i přáteli. Jménem všech těchto lidí - milujeme vás!"

"Nemáme v úmyslu vám jakkoliv ublížit. Naopak se chceme sejít, dát si kávu a popovídat si třeba o sportu. Vy, kdo to cítíte stejně, šiřte toto poselství, ať se dostane k íránskému lidu," vyzývá na závěr Edry.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A Izraelci poslechli. Od poloviny března, kdy kampaň odstartovala, neustále nabývá na síle a už si jí začala všímat média po celém světě.

Někdo by možná mohl namítnout, že je Ronny Edry naivní a jeho kampaň utopická, on ale pevně věří, že zbytečná není.

"Zpočátku se mě přátelé, kteří to viděli na Facebooku, ptali, jestli jsem se nezbláznil. Na Blízkém východě není úplně zvykem mluvit o lásce, zejména ne o lásce k Íráncům. Po několika hodinách mi ale začaly chodit zprávy. Lidé se ptali, zda mohou logo kampaně sdílet na svých profilech," vzpomíná v e-mailové korespondenci s redakcí Newyorkeru Ronny Edry.

Přidali se i dva lékaři pracující v jedné z londýnských nemocnic.
Přidali se i dva lékaři pracující v jedné z londýnských nemocnic. | Foto: israellovesiran.com

Netrvalo to navíc ani 48 hodin a Íránci odpověděli ve stejném duchu. Jako první se ozval čtyřiatřicetiletý íránský architekt, který se vzhledem k pochopitelným obavám o svou bezpečnost raději představil jen křestním jménem Madžíd.

Založil stejnou iniciativu, jen v opačném gardu - Iran loves Israel. Také k ní se přidávají stále další a další lidé, i když je to vzhledem k politickým poměrům v zemi riskantní.

"Zatímco naši politici si navzájem hrozí válkou a bombardováním, my, izraelský a íránský lid, už se bombardujeme. Mírem a láskou," vysvětluje Madžíd. Dobrá zpráva.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy