Izraelci umí z kožní buňky vypěstovat nové srdce

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 5. 2012 14:05
Podle expertů jde o průlom ve výzkumu kmenových buněk
Kmenové buňky.
Kmenové buňky. | Foto: Biologický ústav LF MU

Jeruzalém - Izraelským vědcům se podařilo v laboratorních podmínkách přeměnit kožní buňky ve zdravé buňky srdeční.

Nadějný kousek židovských badatelů může být průlomový, a otevřít tak cestu k "výrobě" náhradních srdcí pro nemocné.

Krom toho, že je těchto orgánů k transplantaci nedostatek, lékaři rovněž bojují s imunitním systémem příjemců, jenž nový orgán v mnoha případech odmítá.

V současné době vědci novou metodu zkoušejí na zvířatech, léčba lidí je - pokud vše půjde hladce - výhledově možná až v řádu let.

Zdá se nicméně, že je vše na dobré cestě. Když byly takto získané buňky transplantovány krysám, úspěšně se s jejich srdcem spojily.

Výzkum kmenových buněk jde rychle kupředu a lékaři v něj vkládají obrovské naděje. Věří, že budou jednou schopni tyto ještě nediferencované a univerzální stavební jednotky lidského organismu přimět, aby se přeměnily v buňky orgánu nebo tkáně, jaké budou potřeba.

Používat by se měly kmenové buňky samotných pacientů, což by vyřešilo problém s jejich přijetím.

"Na našem výzkumu je nové a vzrušující to, že jsme ukázali, že je možné vzít kožní buňky starého člověka s pokročilou srdeční chorobou a udělat z nich mladé a zdravé bijící buňky odpovídající těm, které jsou v našem těle po narození," cituje BBC vedoucího výzkumu, profesora Liora Gepsteina.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy