Izraelci umí z kožní buňky vypěstovat nové srdce

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 5. 2012 14:05
Podle expertů jde o průlom ve výzkumu kmenových buněk
Kmenové buňky.
Kmenové buňky. | Foto: Biologický ústav LF MU

Jeruzalém - Izraelským vědcům se podařilo v laboratorních podmínkách přeměnit kožní buňky ve zdravé buňky srdeční.

Nadějný kousek židovských badatelů může být průlomový, a otevřít tak cestu k "výrobě" náhradních srdcí pro nemocné.

Krom toho, že je těchto orgánů k transplantaci nedostatek, lékaři rovněž bojují s imunitním systémem příjemců, jenž nový orgán v mnoha případech odmítá.

V současné době vědci novou metodu zkoušejí na zvířatech, léčba lidí je - pokud vše půjde hladce - výhledově možná až v řádu let.

Zdá se nicméně, že je vše na dobré cestě. Když byly takto získané buňky transplantovány krysám, úspěšně se s jejich srdcem spojily.

Výzkum kmenových buněk jde rychle kupředu a lékaři v něj vkládají obrovské naděje. Věří, že budou jednou schopni tyto ještě nediferencované a univerzální stavební jednotky lidského organismu přimět, aby se přeměnily v buňky orgánu nebo tkáně, jaké budou potřeba.

Používat by se měly kmenové buňky samotných pacientů, což by vyřešilo problém s jejich přijetím.

"Na našem výzkumu je nové a vzrušující to, že jsme ukázali, že je možné vzít kožní buňky starého člověka s pokročilou srdeční chorobou a udělat z nich mladé a zdravé bijící buňky odpovídající těm, které jsou v našem těle po narození," cituje BBC vedoucího výzkumu, profesora Liora Gepsteina.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy