Netanjahu chce nové volby. Plánuje je na 4. září

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 5. 2012 11:49
O rozpuštění parlamentu musejí rozhodnout sami poslanci
Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se pokusí získat souhlas parlamentu se zahájením procedury rozpuštění zákonodárného sboru a se stanovením data předčasných voleb. Jako jejich termín navrhuje 4. září, napsala agentura AFP.

"Mým záměrem je zformovat co možná nejširší koalici, která dokáže posílit stabilitu a vést Izrael v době velkých výzev, které máme stále před sebou," citovala agentura Reuters z Netanjahuova prohlášení na zasedání kabinetu.

Jednokomorový Kneset (parlament) může být rozpuštěn jen vlastním usnesením. Jednat o něm mají poslanci začít v pondělí odpoledne, konečné hlasování je očekáváno v úterý.

Návrh zákona zakotvujícího rozpuštění zákonodárného sboru už schválila příslušná ministerská komise. V parlamentu ale hrozí, že jeho text narazí na odpor ultranacionalistické strany ruských imigrantů Izrael je náš domov, stejně jako strany pravého středu Vpřed a malé strany Nezávislost.

Tyto tři formace chtějí pozdržet rozpuštění parlamentu až do hlasování o novém kontroverzním zákonu, který by stanovil povinnost vykonávat vojenskou službu i pro ultraortodoxní Židy.

Vypsání předčasných parlamentních voleb oznámil premiér v neděli, aniž ale sdělil jejich datum.

Řádný termín připadá na říjen 2013. Likud ale usiluje o nové volby kvůli příznivým výhledům, které mu přisuzují průzkumy. Mohl by ve 120členném Knesetu získat až 31 křesel, tedy o čtyři více, než má nyní. Naopak opoziční centristická Kadima, která je nyní s 28 křesly nejsilnější parlamentní stranou, by skončila až na pátém místě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy