Bojí se mě jako čert kadidla. Michaila Saakašviliho nenávidí Kreml, ale už i ukrajinští politici

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
18. 12. 2017 20:10
Bývalý gruzínský prezident a exgubernátor Oděsy se pustil do otevřené války s vrcholnými politiky v Kyjevě. Hrozí mu vypovězení z Ukrajiny.
Michail Saakašvili během nedávného zatýkání v Kyjevě.
Michail Saakašvili během nedávného zatýkání v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a exgubernátor oděské oblasti Michail Saakašvili dorazil v pondělí za doprovodu novinářů k výslechu na ukrajinskou generální prokuraturu. Odmítl ale odejít do vyšších pater budovy a v přízemí jen veřejně urážel pracovníka prokuratury, který pro něj přišel.

Incident ukazuje na paradoxní postavení Saakašviliho v ukrajinské politice. Vláda prezidenta Porošenka se snaží bývalého reformátora v posledním půlroce zbavit. Zároveň to ale chce provést tak, aby z něj neudělala mučedníka. Zatím se jí to příliš nedaří. Děkovat za to ale může jen sobě.

Ruský prezident Vladimir Putin se většinou snaží nejmenovat své oponenty, údajně jim tím nechce dělat reklamu. Výjimkou je právě Michail Saakašvili, kterého Putin minulý týden na sledované tiskové konferenci v Moskvě uváděl jako odstrašující příklad věčného revolucionáře. "Bojí se mě jako čert kadidla," odpověděl mu na dálku gruzínský exprezident.

Kdo se ale Sakašviliho může opravdu obávat, je jeho ukrajinský kolega Petro Porošenko. Ten bývalému prozápadnímu prezidentovi Gruzie nejprve udělil ukrajinské občanství a v květnu 2015 ho jmenoval gubernátorem Oděské oblasti. Pro Michaila Saakašviliho, doma trestně stíhaného, to byla příležitost znovu nastartovat politickou kariéru a potvrdit pověst úspěšného reformátora. Petro Porošenko si od toho zase sliboval zlepšení svého obrazu na Západě.

Brzy se ale ukázalo, že spojenectví nefunguje. Saakašvili se přiznal, že původně netušil, že samotné město Oděsa pod něj spadat nebude a že rozpočet jeho oblasti na jihu Ukrainy je minimální. Kritici excentrického Gruzína zase říkali, že se mu tvrdá práce moc nezamlouvala a staral se hlavně o svůj vlastní obraz.

Michail Saakašvili a ukrajinský prezident Petro Porošenko v Oděse 8.7.2015.
Michail Saakašvili a ukrajinský prezident Petro Porošenko v Oděse 8.7.2015. | Foto: Shutterstock

Opoziční aktivista

V listopadu 2016 rezignoval Michail Saakašvili na místo gubernátora a založil na Ukrajině opoziční Hnutí nových sil. Velmi tvrdě začal kritizovat prezidenta Porošenka za to, že údajné spojení s hlavními korupčníky v zemi.

"Chvíli se zdálo, že by (Saakašvili) kolem sebe mohl shromáždit část obyvatel, nespokojených s pomalým tempem reforem. Jenže on není týmový hráč, dokázal se domluvit jen na podpoře v konkrétních případech," říká kyjevský komentátor Pavel Kazarin.

Ve volebních průzkumech Saakašviliho politická strana nikdy nepřekročila dvě procenta podpory. Letos v létě, když byl gruzínský exprezident v USA, mu ale Petro Porošenko odebral ukrajinské občanství.

"To byla velká chyba. Porošenko ho tím dostal na koně, v konfliktech se Saakašvili cítí jako ryba ve vodě," upozorňuje novinář listu Ukrajinska pravda Roman Romaňjuk.

Saakašvili se už předtím vzdal gruzínského občanství, aby se mohl stát ukrajinským gubernátorem. V září pak - i přes oficiální ztrátu ukrajinského občanství - se svými příznivci násilně překročil hranici z Polska na Ukrajinu.

V Kyjevě vybudovali jeho příznivci stanové městečko a požadovali odstoupení vlády i předčasné volby. Počátkem prosince policie zatkla Saakašviliho na střeše kyjevského domu, kde bydlel. Jenže dav Ukrajinců ho osvobodil z auta, ve kterém ho policisté chtěli odvézt.

Když se to policii o pár dní později na druhý pokus povedlo, propustil gruzínského exprezidenta na svobodu ukrajinský soud.

Nevšímat si ho? To nejde

Liknavý a rozporuplný postup ukrajinských úřadů proti Michailu Saakašvilimu vypadá zvenčí jako neschopnost státu. Lidé z tamních silových složek ale tvrdí, že jde o taktiku. "To jsme měli nechat všechny zmlátit, aby Míša měl televizní záběry, které by vytruboval do světa?" sdělil listu Ukrajinska pravda vysoce postavený člen ukrajinské policie. 

Část okolí prezidenta Petra Porošenka tvrdí, že jedinou rozumnou taktikou je si Saakašviliho nevšímat. Jiná část ukrajinské elity tvrdí, že je ho potřeba zatknout a vyhostit.

"Především by se ale prezident Porošenko měl zamyslet nad tím, co dělá. Podpora samotného Saakašviliho je malá, ale s jeho kritikou korupce a stagnace souhlasí většina Ukrajinců. Nový Majdan zatím nehrozí, ale pokud to bude takto pokračovat, vyloučit se nedá," uzavírá ukrajinský komentátor Pavel Kazarin.

Ukrajinská policie zatkla Michaila Saakašviliho. Příznivci gruzínského a později ukrajinského politika ho po potyčkách s policií osvobodili. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy