Náhorní Karabach, který leží v Ázerbájdžánu, ale již více než čtvrt století jej ovládají síly etnických Arménů, podporovaných Arménií, čelí největšímu vyhrocení nepřátelství s Ázerbájdžánem od konce války v roce 1994. Za pouhé tři týdny přišly o život stovky lidí. Boje nezastavily ani dva pokusy o příměří.
Konflikt odklonil skromné zdroje regionu od zvládnutí ohniska epidemie, které se tak nekontrolovaně rozšířilo už v prvních dvou týdnech bojů. Ty vypukly 27. září. Ustalo trasování kontaktů. Intenzivní dělostřelecké a raketové útoky nahnaly lidi do přeplněných krytů, kde nebylo možné oddělit nakažené od zdravých. Obzvláště tvrdě nákaza zasáhla zdravotníky.
"Téměř všichni se nakazili. U některých nemoc propukla v lehké formě, u jiných to bylo vážnější," řekla o karabašských zdravotnících Malvina Badaljanovová, která v regionální metropoli Stěpanakertu vede kliniku pro nakažené.
Uprostřed války, kdy nemocnice zaplavil příval zraněných, se nedá dělat nic jiného, než pokračovat v práci.
"Mnoho lékařů a zdravotních sester vědělo, že se nakazili, ale mlčeli o tom," řekl ministr zdravotnictví neuznávané karabašské republiky Ararat Ohandžanjan. "Mohou si někde v koutě lehnout dokud jim neopadne horečka, ale pak vstanou a pokračují v operování. Nikdo teď nemá právo zůstat stát stranou," dodal.
Fighting in and around Nagorno-Karabakh has largely eclipsed the threat of COVID-19 for those living there. But while casualties of war mount, cases of the virus are also rising. pic.twitter.com/UHvNHFodCY
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) October 21, 2020
"Neměli jsme čas vystopovat nakažené, když se Stěpanakert dostal pod palbu, a to umožnilo šíření nákazy," řekl ministr. Sám měl pozitivní test před týdnem, ale také pokračoval v práci, navzdory horečce a léčbě zápalu plic.
Ostřelování Stěpanakertu v uplynulém týdnu poněkud polevilo a posádky sanitek konečně mohly navštívit kryty a sklepy, aby pátraly po nakažených, uvedl Ohandžanjan. Dodal, že se podařilo obnovit testování a izolaci nakažených.
Pacienti v nejvážnějším stavu byli odesláni do Arménie, zatímco ostatní se léčí v místních nemocnicích či doma. Ohandžanjan však připustil, že úřady stále nemají přesnější ponětí, kolik lidí se zatím nakazilo.
Arménie, která podporuje separatistický region přes pozemní koridor, zaznamenala v posledních týdnech také prudký nárůst případů nákazy koronavirem. Sedmidenní klouzavý průměr denních přírůstků infekce se od začátku října téměř ztrojnásobil na 44 případů na 100 000 obyvatel k 20. říjnu.
Jelikož zdravotnictví Náhorního Karabachu čelilo obrovským problémům, běžní obyvatelé i zdravotníci se dobrovolně přihlásili, že budou dodávat léky lidem v krytech a pomáhat vypátrat ty, kteří se nakazili.
Lékař Aram Gregorjan, který dobrovolně navštívil útočiště před ostřelováním, uvedl, že stísněné podmínky v krytech napomohly k šíření koroviru.
"Neustálé ostřelování nutí lidi, aby zůstávali natěsnaní ve sklepích. Nemohou se sami izolovat. Ani ti, kteří mají horečku a klinické příznaky covidu-19, se nemohou léčit, anebo jít do nemocnice," řekl.
Irina Musajeljanová ze Stěpanakertu se schovávala ve sklepě spolu se svými sousedy. Válka podle ní pandemii odsunula do pozadí. "Prostě nemáme čas přemýšlet o koronaviru," řekla.
Dokonce i na infekční klinice ve Stěpanakertu byli pacienti s koronavirem donuceni uchýlit se do suterénu. "Lidi se nakazili, ale to přežijeme. Hlavní je, že tady se neválčí," řekla Arevik Israeljanová, která přišla navštívit svého manžela, hospitalizovaného s covidem-19. Nákaza je podle ní problém, ale lidem teď dělá daleko větší starosti válka.