Nigérie zkontroluje všechna letadla

Red Zah, mkr, RTR
13. 12. 2005 18:47
Abudža - Nigerijský prezident Olusegun Obasanjo s okamžitou platností nechal po sobotním leteckém neštěstí zavřít leteckou společnost Sosoliso.

Zároveň oznámil, že všechna letadla v Nigérii budou muset v příštím týdnu projít důkladnou kontrolou.

Jde o reakci na dvě letecké nehody. Při sobotním neštěstí na letišti v Port Harcourtu zemřelo 107 pasažérů, když téměř polovinu tvořili žáci z katolické školy v Abudži. Říjnová nehoda společnosti Bellview Airlines připravila o život 117 lidí.

PŘEČTĚTE SI: 107 mrtvých po pádu letadla v Nigérii

Sobotní tragédie byla o to bolestnější, že školáci se vraceli domů na Vánoce. Na letišti, kde se neštěstí stalo, na ně čekali rodiče, kteří na vlastní oči viděli poslední chvíle svých dětí. "Bylo to strašné. Koukali jsme na to, jak tam naše děti uhořely, aniž bychom mohli pomoct," popsal moment zkázy Ngozi Ugochukwu, který čekal na svého třináctiletého syna.

Největším problémem je korupce

"Firmy Sosoliso a Chanchangi nebudou létat do doby, než inspekce prošetří obě společnosti," pravil Obasanjo na závěr mimořádného zasedání rady pro leteckou bezpečnost. "Největší zhoubou leteckého průmyslu je korupce, kterou se obcházejí pravidla. To pak vede ke ztrátám na životech," prohlásil prezident.

Obasanjo poznamenal, že u obou dočasně uzavřených společností je problémem především bezpečnost jejich letů. Ve více než 130milionové zemi proto nechal nařídit kontrolu všech letadel. "Všechny domácí letecké společnosti projdou kontrolou. Když se ukážou nedostatky v jakékoliv oblasti, budou zavřeny," slíbil prezident.

Přehled leteckých neštěství v Africe NAJDETE ZDE

Ještě před prohlášením propustil Fidelise Onyeyiriho, ředitele Nigerijského úřadu pro civilní letectví. Vyhazov dostal i tajemník ministra letectví Tommy Oyelade.

Letecká doprava se v poslední době v Nigérii rozmáhá. Za posledních šest let se počet přepravených zdvojnásobil na osm milionů pasažérů ročně. Experti však tvrdí, že většina letadel je více než 20 let stará.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy