Nigérie zkontroluje všechna letadla

Red Zah, mkr, RTR
13. 12. 2005 18:47
Abudža - Nigerijský prezident Olusegun Obasanjo s okamžitou platností nechal po sobotním leteckém neštěstí zavřít leteckou společnost Sosoliso.

Zároveň oznámil, že všechna letadla v Nigérii budou muset v příštím týdnu projít důkladnou kontrolou.

Jde o reakci na dvě letecké nehody. Při sobotním neštěstí na letišti v Port Harcourtu zemřelo 107 pasažérů, když téměř polovinu tvořili žáci z katolické školy v Abudži. Říjnová nehoda společnosti Bellview Airlines připravila o život 117 lidí.

PŘEČTĚTE SI: 107 mrtvých po pádu letadla v Nigérii

Sobotní tragédie byla o to bolestnější, že školáci se vraceli domů na Vánoce. Na letišti, kde se neštěstí stalo, na ně čekali rodiče, kteří na vlastní oči viděli poslední chvíle svých dětí. "Bylo to strašné. Koukali jsme na to, jak tam naše děti uhořely, aniž bychom mohli pomoct," popsal moment zkázy Ngozi Ugochukwu, který čekal na svého třináctiletého syna.

Největším problémem je korupce

"Firmy Sosoliso a Chanchangi nebudou létat do doby, než inspekce prošetří obě společnosti," pravil Obasanjo na závěr mimořádného zasedání rady pro leteckou bezpečnost. "Největší zhoubou leteckého průmyslu je korupce, kterou se obcházejí pravidla. To pak vede ke ztrátám na životech," prohlásil prezident.

Obasanjo poznamenal, že u obou dočasně uzavřených společností je problémem především bezpečnost jejich letů. Ve více než 130milionové zemi proto nechal nařídit kontrolu všech letadel. "Všechny domácí letecké společnosti projdou kontrolou. Když se ukážou nedostatky v jakékoliv oblasti, budou zavřeny," slíbil prezident.

Přehled leteckých neštěství v Africe NAJDETE ZDE

Ještě před prohlášením propustil Fidelise Onyeyiriho, ředitele Nigerijského úřadu pro civilní letectví. Vyhazov dostal i tajemník ministra letectví Tommy Oyelade.

Letecká doprava se v poslední době v Nigérii rozmáhá. Za posledních šest let se počet přepravených zdvojnásobil na osm milionů pasažérů ročně. Experti však tvrdí, že většina letadel je více než 20 let stará.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy