Bílý dům zveřejnil harmonogram "aktivní" přípravy na summit s KLDR. Máme velký tým, libuje si Trump

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2018 23:58
Ministr zahraničí Mike Pompeo se ještě tento týden setká s bývalým šéfem severokorejské tajné služby Kim Jong-čcholem.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Bílý dům v úterý zveřejnil harmonogram přípravy na setkání prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, které se má uskutečnit 12. června v Singapuru. V prohlášení prezidentské kanceláře se uvádí, že Spojené státy se na summit "aktivně připravují".

Trumpova mluvčí následně řekla, že Bílý dům bude na schůzku v původně plánovaném termínu plně připraven.

V rámci přípravy se Trump 7. června v Bílém domě sejde s předsedou japonské vlády Šinzóem Abem. Ministr zahraničí Mike Pompeo se ještě tento týden setká s Kim Jong-čcholem, bývalým šéfem severokorejské tajné služby, který řídí agendu vztahů s Jižní Koreou. Kim je nyní na cestě do USA.

Další jednání, jejichž cílem je příprava singapurského summitu, se podle prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové uskuteční v tomto týdnu v demilitarizované zóně oddělující sever a jih Korejského poloostrova.

"Budeme připraveni, pokud se (summit) uskuteční 12. června. Jistěže budeme připraveni i v případě, že by z nějakého důvodu proběhl až později," řekla Sandersová novinářům. "Prezident si myslí, že probíhající diskuse jdou velmi dobře…a že schůzky v tomto týdnu…jsou zajisté známkami pokroku," uvedla mluvčí podle agentury Reuters.

Prezident v úterý s uspokojením na Twitteru komentoval přípravu na summit, který nedávno odvolal, aby plány na něj o pár dní později znovu oživil.

"Dali jsme dohromady velký tým pro naše rozhovory se Severní Koreou. Nyní probíhají schůzky týkající se summitu a další. Severokorejský místopředseda Kim Jong-čchol teď míří do New Yorku. Solidní odpověď na můj dopis, děkuji!" napsal Trump.

V dalším tweetu prezident napsal, že už se nebude koncentrovat na probíhající šetření ruského vlivu na předloňské prezidentské volby. Slíbil, že svou energii bude věnovat jiným otázkám, na prvním místě severokorejskému jadernému programu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Rusko označilo další investigativní server za "zahraničního agenta"

Ruské ministerstvo spravedlnosti v pátek umístilo na seznam takzvaných zahraničních agentů další nezávislé médium, investigativní server The Insider. Informovaly o tom agentury, které tento krok Kremlu označily za součást snahy utlumit činnost nepohodlných sdělovacích prostředků před zářijovými volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu. The Insider reagoval ujištěním, že bude ve své dosavadní práci pokračovat.

Ruská vláda popírá systematickou snahu umlčet kritické hlasy. Označení "zahraniční agent" používá pro nevládní organizace financované ze zahraničí, které podle úřadů vyvíjejí politickou činnost. Termín má z éry rozpadlého Sovětského svazu hanlivý podtext a používá se vůči subjektům určeným ke zvláštní vládní kontrole.

The Insider patří ke známým ruským investigativním médiím. Společně se stejně zaměřeným serverem Bellingcat pracoval na několika Kremlu nepříjemných případech. Jedním z nich bylo vyšetřování otravy vedoucí osobnosti ruské opozice Alexeje Navalného. Rozhodný kritik Kremlu tvrdí, že šlo o pokus o jeho zabití, za nímž stojí ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy