Mimořádná zpráva

Trump odložil chystané sankce proti Severní Koreji. Přípravy na summit pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2018 6:42
Cílem plánovaných sankcí mělo být zablokování finančních toků směřujících do KLDR.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - Bílý dům měl v úmyslu vyhlásit v úterý nové rozsáhlé sankce proti Severní Koreji, ale vzhledem k obnoveným nadějím na setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una je v pondělí odložil na neurčito. Napsal to list The Wall Street Journal.

O tom, že přípravy na setkání obou lídrů pokračují může svědčit i fakt, že  do Spojených států míří bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap.

Jonhap o cestě Kim Jong-čchola do USA spekulovala již dříve s tím, že by se v americké metropoli měl setkat s ministrem zahraničí Mikem Pompeem. 

Americký prezident původně summit se severokorejským vůdcem plánovaný na 12. června odvolal, teď o něm ale Washington opět hovoří optimisticky.

Bílý dům měl podle newyorského listu připraveny sankce proti zhruba třiceti subjektům, mezi nimiž byly i ruské a čínské firmy. Sankce byly připraveny v reakci na nedávné slovní útoky Pchjongjangu proti americkému vedení. Právě v reakci na přitvrzení severokorejského slovníku americký prezident svoji schůzku s Kimem minulý týden odvolal.

O možnosti nových sankcí proti KLDR informoval The Wall Street Journal už minulý týden. O sankcích, ale i o možném vojenském zásahu, jednala údajně americká Národní bezpečnostní rada (NSC), napsal list bez dalších podrobností.

V pondělí s odvoláním na americké vládní zdroje deník uvedl, že cílem sankcí mělo být zablokování finančních toků směřujících do KLDR. Severní Korea je podle Bílého domu stále schopna opatřit si v zámoří finanční prostředky prostřednictvím sítě svých agentů uzavírajících pokoutní obchody. To podkopává snahy USA o co největší izolaci Kima.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy