Trump odložil chystané sankce proti Severní Koreji. Přípravy na summit pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2018 6:42
Cílem plánovaných sankcí mělo být zablokování finančních toků směřujících do KLDR.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - Bílý dům měl v úmyslu vyhlásit v úterý nové rozsáhlé sankce proti Severní Koreji, ale vzhledem k obnoveným nadějím na setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una je v pondělí odložil na neurčito. Napsal to list The Wall Street Journal.

O tom, že přípravy na setkání obou lídrů pokračují může svědčit i fakt, že  do Spojených států míří bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap.

Jonhap o cestě Kim Jong-čchola do USA spekulovala již dříve s tím, že by se v americké metropoli měl setkat s ministrem zahraničí Mikem Pompeem. 

Americký prezident původně summit se severokorejským vůdcem plánovaný na 12. června odvolal, teď o něm ale Washington opět hovoří optimisticky.

Bílý dům měl podle newyorského listu připraveny sankce proti zhruba třiceti subjektům, mezi nimiž byly i ruské a čínské firmy. Sankce byly připraveny v reakci na nedávné slovní útoky Pchjongjangu proti americkému vedení. Právě v reakci na přitvrzení severokorejského slovníku americký prezident svoji schůzku s Kimem minulý týden odvolal.

O možnosti nových sankcí proti KLDR informoval The Wall Street Journal už minulý týden. O sankcích, ale i o možném vojenském zásahu, jednala údajně americká Národní bezpečnostní rada (NSC), napsal list bez dalších podrobností.

V pondělí s odvoláním na americké vládní zdroje deník uvedl, že cílem sankcí mělo být zablokování finančních toků směřujících do KLDR. Severní Korea je podle Bílého domu stále schopna opatřit si v zámoří finanční prostředky prostřednictvím sítě svých agentů uzavírajících pokoutní obchody. To podkopává snahy USA o co největší izolaci Kima.

 

Právě se děje

Další zprávy