Pamětní mince ze summitu, který nebyl. Zrušená schůzka Trumpa s Kimem zahltila obchod a srazila cenu

Zahraničí Zahraničí
25. 5. 2018 14:28
Internetová stránka dárkového obchodu Bílého domu je zahlcena. Kupující chtějí své peníze zpět.
Schůzka se zatím nekoná, pamětní mince k ní už ale vyvolala rozruch.
Schůzka se zatím nekoná, pamětní mince k ní už ale vyvolala rozruch. | Foto: repro www.whitehousegiftshop.com

Washington - Spojené státy jsou známé tím, že je zde možné prodat cokoliv. Kupců bude vždy dost.

Platí to i pro pamětní minci vyrobenou u příležitosti summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho severokorejským protějškem Kim Čong -unem, který se paradoxně vůbec neuskuteční.

Schůzku naplánovanou na 12. června v Singapuru Trump sice odřekl, možnost zakoupit si minci ale přetrvává.

Internetová stránka dárkového obchodu Bílého domu pouze zveřejnila oznámení, že upomínkový předmět v pouzdře vyloženém černým sametem, který vyobrazuje hlavy obou státníků a vlajky USA i KLDR, je nyní možné koupit se slevou.

Její provozovatel minci nyní nabízí pod sloganem: "Nabídka dne."

Vzhledem k tomu, že schůzka byla odvolána, začali někteří z kupců naopak požadovat vrácení peněz. Cena mince proto šla dolů. Z původních 24,95 dolaru (přes 500 korun) na 19,95 USD (zhruba 430 korun).

Internetová stránka dárkového obchodu Bílého domu tak byla ve čtvrtek zcela zahlcena. Nejenom kvůli těm, kdo chtěli zpět své peníze. Řada dalších naopak o minci nově projevila zájem. Díky omezenému počtu vyrobených kusů totiž může její cena v budoucnosti raketově vzrůst.

Tak jako tomu bylo v případě speciálního dolaru s datem 1804, vyraženého ve 30. letech 19. století, který sloužil jako dárek diplomatům a dnes se prodává za čtyři miliony USD.

Nabídka internetového obchodu totiž říká, že mince bude prodávána dál, bez ohledu na to, zda ke schůzce nakonec dojde či ne. Aby zájemce ještě povzbudil, nabízí prodávající dopravu zdarma, pokud objednávka přesáhne 150 dolarů. To ovšem znamená pořídit si hned osm mincí najednou.

Na sociálních sítích ovšem tento krok Bílého domu posloužil k řadě vtipných příspěvků. Někdejší mluvčí Pentagonu Adam Blickstein tak kupříkladu uveřejnil příspěvek na Twitteru, na němž je mince rozpadlá na dvě poloviny s poznámkou, že Trump vedle dopisu, kterým Kimovi oznamuje zrušení schůzky, poslal také jednu z obou půlek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy