Pamětní mince ze summitu, který nebyl. Zrušená schůzka Trumpa s Kimem zahltila obchod a srazila cenu

Zahraničí Zahraničí
25. 5. 2018 14:28
Internetová stránka dárkového obchodu Bílého domu je zahlcena. Kupující chtějí své peníze zpět.
Schůzka se zatím nekoná, pamětní mince k ní už ale vyvolala rozruch.
Schůzka se zatím nekoná, pamětní mince k ní už ale vyvolala rozruch. | Foto: repro www.whitehousegiftshop.com

Washington - Spojené státy jsou známé tím, že je zde možné prodat cokoliv. Kupců bude vždy dost.

Platí to i pro pamětní minci vyrobenou u příležitosti summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho severokorejským protějškem Kim Čong -unem, který se paradoxně vůbec neuskuteční.

Schůzku naplánovanou na 12. června v Singapuru Trump sice odřekl, možnost zakoupit si minci ale přetrvává.

Internetová stránka dárkového obchodu Bílého domu pouze zveřejnila oznámení, že upomínkový předmět v pouzdře vyloženém černým sametem, který vyobrazuje hlavy obou státníků a vlajky USA i KLDR, je nyní možné koupit se slevou.

Její provozovatel minci nyní nabízí pod sloganem: "Nabídka dne."

Vzhledem k tomu, že schůzka byla odvolána, začali někteří z kupců naopak požadovat vrácení peněz. Cena mince proto šla dolů. Z původních 24,95 dolaru (přes 500 korun) na 19,95 USD (zhruba 430 korun).

Internetová stránka dárkového obchodu Bílého domu tak byla ve čtvrtek zcela zahlcena. Nejenom kvůli těm, kdo chtěli zpět své peníze. Řada dalších naopak o minci nově projevila zájem. Díky omezenému počtu vyrobených kusů totiž může její cena v budoucnosti raketově vzrůst.

Tak jako tomu bylo v případě speciálního dolaru s datem 1804, vyraženého ve 30. letech 19. století, který sloužil jako dárek diplomatům a dnes se prodává za čtyři miliony USD.

Nabídka internetového obchodu totiž říká, že mince bude prodávána dál, bez ohledu na to, zda ke schůzce nakonec dojde či ne. Aby zájemce ještě povzbudil, nabízí prodávající dopravu zdarma, pokud objednávka přesáhne 150 dolarů. To ovšem znamená pořídit si hned osm mincí najednou.

Na sociálních sítích ovšem tento krok Bílého domu posloužil k řadě vtipných příspěvků. Někdejší mluvčí Pentagonu Adam Blickstein tak kupříkladu uveřejnil příspěvek na Twitteru, na němž je mince rozpadlá na dvě poloviny s poznámkou, že Trump vedle dopisu, kterým Kimovi oznamuje zrušení schůzky, poslal také jednu z obou půlek.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy