Jihokorejský prezident se překvapivě znovu setkal s Kimem. Chtějí obnovit summit, který Trump zrušil

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2018 18:41
Trump rozruch oznámením, že se vrcholná schůzka naplánovaná na 12. června v Singapuru ruší. Poté opět otočil.
Fotografie z prvního setkání lídrů obou Korejí.
Fotografie z prvního setkání lídrů obou Korejí. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un se v sobotu opět setkali v demilitarizované zóně mezi oběma státy. Jedná se už o jejich druhé setkání, poprvé se sešli minulý měsíc. Podle médií o tom informoval úřad jihokorejského prezidenta. 

Vrcholná schůzka se uskutečnila poté, co americký prezident Donald Trump v minulých dnech zrušil a poté opět připustil konání červnového summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

USA ale podle posledních informací z Bílého domu s přípravami na jejich setkání dál pokračují. Ještě tento víkend zamíří třicetičlenná delegace amerického ministerstva zahraničí a prezidentské kanceláře podle plánu do Singapuru, potvrdila Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Prezidentský úřad v Soulu podle agentury Reuters uvedl, že jihokorejský prezident Mun Če-in a Kim Čong-un hovořili o možnosti, že by se Trump a vůdce KLDR nakonec přece jen mohli setkat.

"Oba vůdci si otevřeně vyměnili své pohledy na to, jak úspěšně uspořádat severokorejsko - americký summit a uvést do praxe pchanmundžomskou deklaraci," uvedl v prohlášení Munův mluvčí s odkazem na společně přijatý závěr první schůzky obou lídrů v pohraniční obci Pchanmundžom.

Tam se před měsícem shodli, že jejich země budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a usilovat o to, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950-53.

"Považujeme za příznivé, že naděje na dialog mezi Severní Koreou a Spojenými státy úplně neuhasly a znovu ožívají," řekl mluvčí jihokorejského prezidenta podle agentury AP. "Pozorně sledujeme vývoj," dodal.

Sobotní fotogragie zveřejněné Soulem ukazují oba vůdce v přátelském objetí s úsměvy na tvářích. Při setkání každého z nich podle záběrů doprovázel jediný poradce. Podle prohlášení Soulu by prezident Mun měl vydat oficiální prohlášení k dnešní vrcholné schůzce v neděli.

Americký prezident změnil názor

Trump v posledních 24 hodinách vyvolal rozruch oznámením, že se vrcholná schůzka naplánovaná na 12. června v Singapuru ruší.

Poté v reakci na smířlivé výroky severokorejských představitelů opět otočil, když prohlásil, že se jednání ještě může uskutečnit.

Jižní Koreu, která zprostředkovala rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem, Trumpovo původní zrušení summitu silně znepokojilo.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který tento týden jednal s Trumpem ve Washingtonu, vyjádřil velké překvapení nad krokem šéfa Bílého domu a zdůraznil, že jaderné odzbrojení Korejského poloostrova by nemělo být odkládáno. "Jsem velmi zmatený," podotkl.

KLDR v posledních dnech sama opakovaně hrozila zrušením summitu, mimo jiné kvůli americko-jihokorejským manévrům či kvůli americkému tlaku na jaderné odzbrojení Severní Koreje.

Na Trumpovo oznámení ale reagovala překvapivě smířlivě, když jeden z předních severokorejských diplomatů v dopise napsal, že KLDR je dál otevřena dialogu se Spojenými státy a že je připravena řešit problémy s USA kdykoli a jakkoli.

Amerického prezidenta toto vyjádření zřejmě pohnulo k další změně postoje, protože v pátek novinářům řekl, že schůzka se nakonec přece jen může uskutečnit a možná i v původně plánovaném termínu.

"Vedeme nyní velice plodné debaty o znovuuspořádání summitu, pokud k němu dojde, tak to nejspíš bude v Singapuru ve stejném termínu, 12. června. A pokud bude třeba, bude pokračovat i po tomto datu," napsal Trump na twitteru.

Časopis Politico napsal, že ještě během tohoto víkendu by mohl do Singapuru odcestovat americký přípravný tým čítající na tři desítky lidí z Bílého domu a ministerstva zahraničí.

Doteď KLDR jaderné zbraně potřebovala pro vlastní bezpečnost, ale došlo jim, že to nejde dohromady s ekonomickým růstem, říká koreanista Horák | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy