reklama
 
 

Kim vyjádřil pevnou vůli setkat se s Trumpem. Podle USA přípravy na setkání stále probíhají

27. 5. 2018 11:07
USA podle posledních informací z Bílého domu s přípravami na setkáním lídrů USA a KLDR dál pokračují. Jižní Korea doufá, že se summit uskuteční, i když postoj amerického prezidenta k setkání se měnil.

Washington/Soul/Pchjongjang - Spojené státy se nadále připravují na summit mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v původně oznámeném termínu 12. června v Singapuru. Trump to řekl v sobotu novinářům s tím, že přípravy na setkání obou lídrů jdou velmi dobře. Trump jednání s Kimem přitom ve čtvrtek odvolal a své rozhodnutí zdůvodnil nepřátelskými komentáři severokorejského vůdce na adresu Spojených států. Následně konání summitu v jeho původním termínu připustil.

"Ohledně summitu se Severní Koreou si vedeme velmi dobře," řekl Trump v Bílém domě. "Postupuje to úspěšně, takže uvažujeme o 12. červnu v Singapuru. To se nezměnilo. Uvidíme tedy, co bude dál," řekl Trump. Jeho mluvčí podle agentury Reuters uvedla, že tým Bílého domu podle plánu odletí ještě o tomto víkendu do Singapuru, aby tam pracoval na přípravě případné vrcholné schůzky.

O setkání mezi Trumpem a Kimem v sobotu nečekaně jednali lídři obou korejských států. Kim přitom vyjádřil "pevnou vůli" setkat se Trumpem v červnu, v což podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina doufá i Soul. Narychlo svolaná schůzka prezidentů Jižní Koreje a KLDR je podle komentátorů jasnou známkou toho, že se Mun i Kim snaží prosadit, aby se vrcholná schůzka mezi USA a KLDR nakonec uskutečnila.

Na další obrat v jednáních o možném konání summitu dnes vstřícně reagovala Čína. Její ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že pevně doufá, že se summit uskuteční podle plánu a že bude úspěšný. "Vždy jsme byli přesvědčeni, že přímý kontakt a dialog mezi lídry Severní Koreje a Spojených států je klíčový pro vyřešení jaderné otázky na poloostrově," sdělilo ministerstvo.

Vůdce KLDR se na sobotní schůzce se svým jihokorejským protějškem znovu "zavázal k úplně denuklearizaci Korejského poloostrova", řekl jihokorejský prezident. Kim podle něj zároveň uvedl, že je ochoten spolupracovat a před plánovaným summitem ukončit konfrontaci.

"Kim má obavy, zda jeho země může důvěřovat Spojeným státům, že dodrží svůj slib a ukončí nepřátelské vztahy (se Severní Koreou) a poskytnou bezpečnostní záruky, v případě denuklearizace (poloostrova)," uvedl Mun. Dodal zároveň, že svého severokorejského kolegu ujistil, že Trump je v případě úplného jaderného odzbrojení "pevně odhodlán" zahájit ekonomickou spolupráci s KLDR.

Lídři obou korejských států se podle severokorejských médií dohodli na spolupráci s cílem zlepšit vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem a vytvořit mechanismy pro trvalý mír na Korejském poloostrově. V budoucnu se chtějí představitelé KLDR a Jižní Koreje setkávat pravidelně. Další mezikorejská schůzka by se měla konat 1. června.

Doteď KLDR jaderné zbraně potřebovala pro vlastní bezpečnost, ale došlo jim, že to nejde dohromady s ekonomickým růstem, říká koreanista Horák | Video: Emma Smetana |  15:15

autor: ČTK | 27. 5. 2018 11:07

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama